Zpráva UNHCR: ČR chce inkluzivní vzdělání či úpravu definice znásilnění

vydáno:

aktualizace:
10.02.2023 19:39

Ženeva - Česká republika usiluje o inkluzivní vzdělávání a chtěla by změnit právní definici znásilnění, aby lépe odpovídala současným standardům. Vyplývá to z dokumentu, který se věnuje stavu lidských práv v Česku a který dnes ČTK získala od Rady Organizace spojených národů pro lidská práva (UNHRC). Navrhovanou zprávu budou státy oficiálně projednávat na červnovém zasedání rady, uvedl mluvčí UNHRC.

foto

Třída základní školy - ilustrační foto. ČTK Chaloupka Miroslav

UNHRC se lidskými právy zabývá ve všech 193 členských státech v rámci takzvaného Všeobecného periodického přezkumu (Universal Periodic Review, UPR). Orgán projednával první návrh zprávy na zasedání na konci ledna, kdy se k dokumentu mohly vyjádřit i další členské státy. Dnes v návrhu zprávy přibyl i postoj České republiky.

Mezi nejčastějšími výtkami, které zazněly na adresu Česka na zasedání rady na konci ledna, byly nedokončená ratifikace Úmluvy Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí, tzv. Istanbulské úmluvy. Ve své reakci Česká republika poukazuje na některé úpravy, které mají zpřísnit postup úřadů proti domácímu násilí a násilí na ženách. "Česko uvede definici znásilnění do souladu s moderním pojetím sexuálních vztahů založených na souhlasu a vzájemném respektu," stojí v části dokumentu, ve kterém se vyjadřuje posuzovaný stát.

V uplynulých letech řada evropských států změnila právní definici znásilněním v tom smyslu, že k naplnění podstaty trestného činu dochází i v situacích, kdy útočník nepoužívá pohrůžku či násilí, jak to vyžaduje česká právní úvaha.

Čeští zástupci také poukázali na snahu znovu otevřít veřejnou debatu o Istanbulské úmluvě či prosadit zákon, který by zakazoval "všechny podoby násilí na dětech". "Česko odsuzuje tělesné trestání dětí," stojí dále v dokumentu.

Další častou výtkou, která zaznívala při lednovém jednání, byla nedostatečná integrace Romů ve společnosti, na trhu práce a ve školách. "Česko se obzvlášť zaměřuje na inkluzi ve vzdělávání, ačkoliv nerovnosti ve vzdělávání přetrvávají," stojí v českém vyjádření v dokumentu UNHCR. Čeští zástupci poukázali na preventivní kampaně proti rasismu, odškodnění žen, které byly v minulosti donuceny k sterilizaci, či zřízení funkce vládního zmocněnce pro záležitosti romské menšiny.

Naplnění práv lidí z komunity LGBT+ bylo v posuzovaném období "i nadále výzvou", uvádí se ve vyjádření Česka. Podle něj se připravuje rovněž změna v procesu uznávání změny pohlaví, a to v souladu se standardy lidských práv.

Čeští zástupci také poukázali na to, že se rozdíl v odměňování mužů a žen snížil. Vláda podle nich schválila opatření, která by měla vést k dalšímu omezení znevýhodnění žen na pracovním trhu.

Čeští zástupci také uvádí, že velkou výzvou byla pro zemi válka na Ukrajině a příchod zhruba půl milionu uprchlíků.

"Zprávu Rada pro lidská práva oficiálně posoudí v červnu," uvedl mluvčí UNHCR Rolando Gómez. Do té doby může česká vláda sdělit další svá stanoviska.

Předchozí zprávu o lidských právech v ČR UNHCR projednávala v roce 2017.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A