Zlínské muzeum představilo návštěvníkům baťovské Vánoce

vydáno:

aktualizace:
10.12.2022 13:37

Zlín - Baťovské Vánoce dnes představilo návštěvníkům Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Lidé si v dílně mohli vyrobit vánoční ozdoby inspirované typickými ozdobami z 30. a 40. let minulého století. Dozvěděli se také, jak se Vánoce ve Zlíně slavily za baťovské éry. Například, kde se vždy sáňkovalo, že u obchodního domu bývala nádrž s živými rybami, jednu zimu tam stál pětimetrový sněhulák, protože byla obrovská sněhová nadílka, nebo že na obchodním domě byla velká postava Mikuláše, řekla dnes ČTK zástupkyně muzea Silvie Lečíková.

foto

Dílny nazvané Baťovské Vánoce v Muzeu jihovýchodní Moravy, 10. prosince 2022, Zlín. Vánoční zdobení stromečku z 30. a 40. let minulého století. ČTK Glück Dalibor

Nechyběly nazdobené vánoční stromečky jako v baťovské éře. "V každé baťovské rodině nesměl chybět stromeček. Byl mnohem skromnější, než jsme dnes zvyklí. V chudších rodinách na něm byly oříšky, jablíčka, slaměné či vyřezávané ozdoby, pokud byly nějaké sladkosti, v chudších rodinách to mohla být kostka cukru zabalená v papírku," uvedla Lečíková. V případě bohatěji zdobených stromečků se často kladl důraz na to, aby ozdoby byly vyráběné doma.

"V baťovském tisku vycházely návody, jak se dají vyrobit třeba střechýle (rampouchy) z drátku obaleného vatou a zamotané do stříbrné niti, půlky oříškových skořápek s vatou a nějakým zlacením, různé lodičky z krabiček od sirek ponořené do lepidla a obalené v nějakém sypkém ozdobném materiálu. Nápadů byly spousty a lidé se toho hodně drželi," uvedla Lečíková. Nechyběly ozdoby z perliček a korálků, které byly pro dobu typické, svíčky či řetězy, často papírové.

Majitelé firmy podle Lečíkové své zaměstnance podporovali také o Vánocích. "Vždy pro ně měli nějaké přilepšení. Nedávno jsem narazila na informaci, že Jan Antonín Baťa nařídil rozdat páry obuvi rodinám, které měly sedm a více dětí. Rozdalo se 14.000 párů bot. To byly věci, které dávaly zaměstnancům pocit sounáležitosti s firmou," uvedla Lečíková.

Návštěvníci dnes vyráběli papírové i korálkové ozdoby. Do muzea přijel například brněnský turistický oddíl mládeže. "Každoročně pořádáme vánoční výlet, letos do Zlína. Zalíbilo se nám téma baťovských Vánoc," uvedl vedoucí oddílu.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A