Zkrácení valorizace penzí vyšlo ve sbírce, lze dát podnět k Ústavnímu soudu

vydáno:

aktualizace:
20.03.2023 09:38

Praha - Sporné zkrácení mimořádného zvýšení důchodů vyšlo ve Sbírce zákonů. Průměrná měsíční penze tak vzroste od června o 760 korun místo o předpokládaných 1770 korun, jak by tomu bylo podle běžných zákonných pravidel. Vládní penzijní novela dnes nabyla platnosti i účinnosti. Lze ji tedy napadnout u Ústavního soudu. Podnět chystá opoziční hnutí ANO, jehož představitelé jsou přesvědčeni o zpětné platnosti zákona a nelíbí se jim způsob jeho parlamentního schvalování zkráceně ve stavu legislativní nouze, Kabinet postup zdůvodnil hrozbou značných hospodářských škod.

foto

Ústavní soud v Brně - ilustrační foto. ČTK Zehl Igor

Snížení valorizace je podle vlády nutné pro stabilizaci veřejných financí, stát jen za letošek ušetří 19,4 miliardy korun. Opozice naopak mluví o ožebračování nebo o okrádání důchodců, kteří jen letos přijdou v průměru zhruba o 7000 korun.

Opoziční politici tvrdí, že nárok na standardní valorizaci podle obecně platných pravidel vznikl penzistům už koncem ledna s ohledem na míru růstu cen v prvním letošním měsíci. Kabinet s takovým výkladem zákona nesouhlasí. Nárok podle něj vzniká až vydáním příslušného vládního nařízení, a není tedy možné poukazovat ani na narušení legitimního očekávání důchodců. Posledním dnem pro vydání nařízení je středa 22. března. Do té doby musela novela vyjít ve sbírce, aby byla použitelná.

Při mimořádné valorizaci, která ze zákona nastává při vyšším růstu cen, se zvedá zásluhový procentní díl důchodu. Podle běžných pravidel by činilo zvýšení od června 11,5 procenta. Předlohou vzroste procentní část penze o 2,3 procenta a k tomu všem ještě o 400 korun, což by mělo podle zdůvodnění o něco zvýhodnit penzisty s nejnižšími důchody.

Sněmovní schvalování omezení růstu důchodů provázely rozsáhlé opoziční obstrukce. Navzdory vyhlášenému stavu legislativní nouze poslanci jednali o valorizaci pět jednacích dnů, a to i v noci. Senát, v němž mají vládní strany výraznou většinu, předlohu přijal velkou většinou hlasů navzdory pochybám svých výborů. Nový prezident Petr Pavel po rozmýšlení ve středu oznámil, že zkrácení červnové valorizace podepíše, což učinil o den později. Podle Pavla je ale nezbytné, aby zákon přezkoumali ústavní soudci, jak chce opozice. Prezident dal za pravdu i vládě, podle níž je zkrácení valorizace vzhledem ke stavu státního rozpočtu nezbytné, a to i v následujících letech.

Úpravou červnové valorizace stát letos vydá na penze podle důvodové zprávy k novele 15 miliard korun navíc. Pokud by platila běžná pravidla, výdaje státního rozpočtu by vzrostly o 34,4 miliardy korun. Rozpočtový dopad bude pokračovat i v dalších letech. Příští rok půjde podle zdůvodnění o úsporu 33 miliard korun z původně předpokládaných 58,8 miliard korun vydaných na penze navíc.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Štítky:
Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A