Zatčený pákistánský expremiér Chán může být osm dní ve vazbě, rozhodl soud

vydáno:

aktualizace:
10.05.2023 14:46

Islámábád - Bývalý pákistánský premiér Imran Chán, který byl v úterý zatčen s obviněním z korupce, může být osm dní držen ve vazbě. Rozhodl o tom dnes soud v Islámábádu. Chánovo zadržení vyvolalo po celé zemi násilné protesty, při nichž zahynuli nejméně čtyři lidé a desítky dalších utrpěly zranění. V Chánově domovské provincii Paňdžáb policie zadržela při demonstracích téměř tisícovku stoupenců tohoto opozičního vůdce.

foto

Policie v pákistánském Islámábádu rozhání slzným plynem demonstranty, kteří protestují proti zatčení bývalého premiéra Imrana Chána, 10. května 2023.  ČTK/AP Anjum Naveed

Demonstranti podle policie v provincii zapálili více než 25 policejních vozidel a vydrancovali přes 14 vládních budov. Při střetech utrpělo zranění přes 130 policistů, oznámily dnes podle agentury Reuters bezpečnostní složky. Místní vláda požádala armádu, aby jí pomohla obnovit pořádek.

Mluvčí nemocnice v Péšávaru v provincii Chajbar Pachtunchvá uvedl, že ve městě byli při srážkách mezi Chánovými přívrženci a policií zabiti tři lidé a 27 jich bylo zraněno. Další člověk zahynul při demonstracích v Kvétě. V Láhauru a v Rávalpindí Chánovi stoupenci útočili na vojenské objekty, v Karáčí přes noc zapalovali auta. Vůdci Chánova Hnutí za spravedlnost (PTI) vyzvali občany, aby pokračovali v protestech, ale nesnažili se "brát spravedlnost do svých rukou".

Chán byl zadržen v úterý za dramatických okolností, když přijel do Islámábádu na soudní jednání.

Dnes byl předveden před soud, který se z bezpečnostních důvodů konal v policejním objektu, kde je politik zadržován. Úterní zatčení opozičního vůdce Chánův právnický tým dnes napadl u islámábádského soudu, ten ho ale označil za legální. Hnutí za spravedlnost zvažuje, že se obrátí na nejvyšší soud.

V zemi vládne napjatá situace a obavy z dalších násilností. Zčásti nefungují mobilní internetové služby, které úřady v úterý zablokovaly na příkaz ministerstva vnitra.

Pákistánský ministr vnitra Rana Sanaulláh k expremiérovu případu v úterý řekl, že Chán a jeho manželka dostali rozsáhlé pozemky a nemovitost v hodnotě sedmi miliard pákistánských rupií (zhruba půl miliardy korun) od jednoho realitního magnáta, kterého protežovali a který rovněž čelí obvinění britských úřadů z praní špinavých peněz.

Bývalý hvězdný hráč kriketu Chán o premiérskou funkci přišel po čtyřech letech loni v dubnu poté, co jeho vládě parlament po několikaleté stagnaci ekonomiky vyslovil nedůvěru. Od té doby pořádá protesty a požaduje předčasné volby. To ale současná vláda vedená Šahbázem Šarífem odmítla s tím, že hlasování se uskuteční v řádném termínu později v letošním roce.

Po svém odchodu z funkce čelí nyní 70letý Chán stíhání ve zhruba stovce záležitostí. Podle agentury Reuters byl politik dnes v jednom z případů obžalován z nezákonného prodeje státních darů v době jeho vlády v letech 2018 až 2022.

Policie se Chána několikrát snažila zatknout již letos březnu, čemuž Chánovi příznivci při střetech s bezpečnostními složkami zabránili.

lcm jrm

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A