Zástupci EU a Británie formálně podepsali novou dohodu o Severním Irsku

vydáno:

aktualizace:
24.03.2023 15:55

Londýn - Zástupci Británie a Evropské komise dnes podepsali dohodu o uspořádání pro Severní Irsko, která umožní severoirskému parlamentu zjednodušit komplikované postupy při obchodování se zbožím. Ty pramení z toho, že Severní Irsko je součástí Británie, která opustila EU, ale současně sdílí otevřenou hranici se členem EU, Irskou republikou. Parlament bude nyní mimo jiné moci zastavit uplatňování unijních právních předpisů, pokud o to požádá třetina zákonodárců.

foto

Místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič (na snímku z 19. října 2021). ČTK/AP Ronald Wittek

Dohodu, tak zvaný Windsorský rámec, v Londýně podepsali britský ministr zahraničí James Cleverly a místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič. Oba politici v komentářích vyzdvihli profesionalitu a přátelskost vyjednávání mezi Bruselem a Londýnem i význam, jaký má udržování míru na Irském ostrově.

"Výsledek naší práce chrání evropský jednotný trh, britský vnitřní trh, ale především chrání prvky Belfastské dohody," poznamenal Cleverly s odkazem smlouvu také jinak známou jako Velkopáteční. Ta byla podepsaná v roce 1998 a z velké části ukončila tři desetiletí trvající ozbrojený konflikt v Severním Irsku. Po odchodu Británie z EU se vyjednavači obávali, že znovuvytvoření pevné hranice mezi Irskem a Severním Irskem by mohlo princip Velkopáteční dohody narušit a vytvořit prostor pro obnovení násilí.

Dohodu s EU vyjednal britský premiér Rishi Sunak z Konzervativní strany, a to navzdory protestu Demokratické unionistické strany (DUP), která má v londýnském centrálním parlamentu za Severní Irsko největší zastoupení a v místním severoirském druhé největší. Proti dohodě zvedlo ve Westminsteru ruku celkem 29 poslanců, kromě členů DUP také příslušníci euroskeptického křídla Sunakových konzervativců sdružených ve skupině ERG. Dohoda však parlamentem prošla převážnou většinou 515 hlasů.

Dnešní stvrzení dohody podpisem bylo spíše formalitou a zásadnější je nyní otázka, jak se k věci postaví DUP, která kvůli nesouhlasu s pobrexitovým uspořádáním de facto blokuje místní samosprávu, uvádí stanice BBC ve své analýze. Britský ministr pro Severní Irsko Chris Heaton-Harris ve čtvrtek řekl, že dohoda je hotová a možnost dalšího pozměňování "není na stole".

Poslanec za DUP Gregory Campbell přesto dnes ráno řekl stanici ITV, že dohoda nezachází dost daleko na to, aby se DUP vrátila zpět do vlády. "Pokroku dosáhneme jedině tehdy, pokud sdílení moci (v Severním Irsku) funguje s podporou unionistů i republikánů," uvedl poslanec s odkazem na republikánskou stranu Sinn Féin, která má v severoirském parlamentu největší zastoupení.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A