Zámkem v Náměšti nad Oslavou provázejí do neděle žáci místní školy

vydáno:

aktualizace:
01.06.2022 13:29

Náměšť nad Oslavou (Třebíčsko) - Zámkem v Náměšti nad Oslavou provázejí do neděle žáci devátého ročníku náměšťské Základní školy Komenského. Týdenní praxi průvodců památkami zažívají díky spolupráci školy s Národním památkovým ústavem (NPÚ). Získají tak vztah k dějepisu i místní památce. Projekt řetězového provázení je ve městě letitou tradicí, vznikla asi před 15 lety díky iniciativě učitelky dějepisu Hany Matouškové, řekla dnes ČTK její kolegyně Marie Pemčáková.

foto

Zámkem v Náměšti nad Oslavou provázejí žáci deváté třídy místní základní školy J. A. Komenského. Týdenní praxi průvodců památkami zažívají díky spolupráci školy s Národním památkovým ústavem. Na snímku z 1. června 2022 školáci v zámeckých komnatách čekají na návštěvníky. ČTK Pavlíček Luboš

"Deváťáci, než opustí školu, tak si vyzkouší práci průvodce. Zpočátku to byl takový pokus, pak se toho ujal i Národní památkový ústav, edukační oddělení, a dávají tomu dneska už takovou kvalitnější úroveň," řekl kastelán zámku Marek Buš.

Podle třídní učitelky 9. B Marie Pemčákové se děti ze školy, která je na dohled zámku, na týdenní službu průvodců vždy těší. "A baví je to rok od roku víc a víc," řekla Pemčáková. Pro děti je to podle ní velká událost, kterou berou zodpovědně. Odpovídá tomu i slavnostní oblečení, ve kterém před návštěvníky předstupují. Po každé prohlídce je také vidět, jak opadá tréma a jak se zlepšují. "Někteří jsou opravdu úplně jiní než ve škole," řekla Pemčáková.

S pracovnicí NPÚ měli žáci několik konzultací přímo na zámku. Věnoval se jim také Lukáš Gregor, který pečuje o depozitáře. Přímo ve škole se na průvodcovskou týdenní službu děti připravovaly od ledna. Ze dvou tříd devátého ročníku si práci na zámku chtělo vyzkoušet 31 žáků.

Jedním z nich je Milan Bednář. "Je to netradiční, dost zvláštní, protože tohle asi jen tak normální člověk běžně nezažije. Rozhodně je zajímavé vidět lidi, kteří na památku přijdou, kteří se zajímají o historii, odříkat jim to a ukázat jim historii zámku. A že ještě někoho historie zajímá, je taky pozoruhodné," řekl Bednář, kterého přitahuje především historie umění. Po základní škole míří do Ostravy, kde bude studovat herectví.

Žáci provázejí v reprezentačních prostorách zámku, což je hlavní prohlídková trasa začínající v zámecké kapli. Po dvojicích se věnují vždy jednomu ze sálů, takže návštěvník se postupně setká s řadou osobitých průvodců. "Je to dobré pro studenty, naučí se mluvit před cizími lidmi, vystupovat na veřejnosti, poznají, že dějepis nemusí být nuda. Zároveň získají vztah k místní památce. Z toho důvodu je to přínosné hlavně pro ně. A pro nás a návštěvníky je to zase taková zajímavá změna, ohlasy jsou vesměs pozitivní, protože ne všude se s tím setkají," řekl Buš. S dětskými průvodci se budou moci lidé v náměšťském zámku potkat do 5. června.

Mimo hlavní sezonu zaměstnává státní zámek dva průvodce na plný úvazek, kteří se věnují i další činnosti v péči o objekt. Doplňuje je třetí průvodce s polovičním úvazkem. V hlavní sezoně potřebuje zámek ještě dalších šest průvodců. Letos mezi nimi budou dvě dívky, které si průvodcovství před lety vyzkoušely jako žákyně náměšťské základní školy.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A