Za loňskou vraždu dívky v Brně-Komíně má jít mladík na 18,5 roku do vězení

vydáno:

aktualizace:
27.03.2023 12:29

Brno - S trestem 18,5 roku vězení se zvýšenou ostrahou odešel dnes od Krajského soudu v Brně za vraždu a pokus o vraždu dvacetiletý Robert Rous, který loni v září v Brně-Komíně zabil čtyřiadvacetiletou dívku a pobodal a pořezal její rodiče. Před soudem učinil prohlášení o vině, doznal se ke všemu již při zahájení vyšetřování. Již dříve i dnes před soudem projevil lítost nad svým činem a omluvil se rodičům. Soud přihlédl při stanovení výše trestu k tomu, že byl ještě téměř mladistvý, dosud nebyl trestaný a že je podle psychologického posudku schopný resocializace, k tíži mu naopak přičetl brutalitu činu.

foto

Robert Rous (vlevo) přichází na jednání Krajského soudu v Brně, 27. března 2023. Podle obžaloby pobodal dvě ženy a muže. Jedna z žen zranění nepřežila. ČTK Uhlíř Patrik

Trest je nepravomocný, obhájkyně si ponechala lhůtu na odvolání. Odsouzený zůstává ve vazbě a soud mu také nařídil ambulantí léčbu toxikomanie, protože bral drogy a pil ve zvýšené míře alkohol.

Rous se se zavražděnou znal, vídali se a oba sdíleli negativní životní pocity a utvrzovali se v tom, že nikoho nezajímají. Také se báli, že je někdo pronásleduje a že je někdo chce zabít. Týdny před vraždou spolu prožívali velice intenzivně. V den vraždy předpokládali, že v domě budou sami a že někam utečou, ale místo toho přišli rodiče zavražděné. Poté následovala poměrně nepřehledná situace, kdy Rous pobodal a pořezal rodiče a poté mu údajně dívka řekla, že teď je na řadě ona. Vrah se pokusil poté zabít i sebe, způsobil si několik poranění, ale přežil. Rodiče přežili díky včasnému zásahu lékařů, kteří je operovali.

Před soudem dnes zaznělo, že vrah vyrůstal v nefunkční rodině. Má čtyři starší sourozence, přičemž matka byla silně závislá na heroinu a otec se snažil co nejvíc pracovat, aby zaplatil matčiny dluhy. Neměl tak šanci citově a emočně dospět a kvůli psychickým problémům odešel ve druhém ročníku z učiliště. Snažil se pracovat a zajistit si živobytí, později ale čím dál více propadal alkoholu a drogám a podle posudku trpí smíšenou poruchou osobnosti. Podobně duševně nevyzrálá byla i kamarádka, kterou později zavraždil. Ta sice žila ve funkční rodině, ale byla spíše jejím trpěným členem. Oba se tak utvrzovali ve svých negativních pocitech.

Soudce při odůvodnění rozsudku uvedl, že snad existuje šance, že Rous bude schopen žít po vykonání trestu řádný život. S ohledem na kvalifikaci činu mu hrozilo 15 až 20 let, případně výjimečný trest.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Štítky:
Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A