VZP: Výdaje na léčbu Ukrajinců budou zřejmě nižší než vybrané pojistné

vydáno:

aktualizace:
27.06.2022 15:26

Praha - Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) očekává, že výdaje na léčbu Ukrajinců budou letos o 100 milionů korun nižší než platby od státu a pojistného zaměstnanců. Odhaduje je na 3,9 miliardy korun, příjmy na čtyři miliardy korun. Ke zdravotnímu pojištění se u VZP registrovalo 340.000 Ukrajinců, 125.000 jsou děti a pětina dospělých do 65 let (41.000) již pracuje. Informace dnes zazněly na tiskové konferenci po jednání správy rady VZP.

foto

VZP, logo, Všeobecná zdravotní pojištovna CTK Štěrba Martin, Fotobanka ČTK

"Výsledné saldo bude ovlivněno mnoha faktory. Mírou zaměstnanosti příchozích, reálně čerpanou zdravotní péčí a počtem navrátivších se Ukrajinců zpět do vlasti," uvedla VZP. Původní odhady byly vyšší, pojišťovna odhadovala schodek až miliardu korun.

Podle předsedy správní rady poslance Toma Philippa (KDU-ČSL) odhady vychází z čerpání péče a zaměstnanosti za první dva měsíce. V březnu zdravotní péče VZP o ukrajinské uprchlíky činila 65 milionů korun, v dubnu 150 milionů. Zaměstnáno je či podniká zhruba 41.000 uprchlíků. "Z hlediska VZP to znamená, že už za ně pojistné neplatí stát, ale zaměstnavatel," dodal.

Více než 81 procent uprchlíků, kteří od 24. února v ČR získali roční vízum strpění a zároveň přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, nečerpalo podle Philippa žádnou péči. Asi 53.000 z nich využilo zdravotní péči za méně než 5000 korun. Naopak přes 500.000 korun stála péče za deset osob a za jednu více než milion korun.

Pojišťovna očekává, že částky budou postupně exponenciálně růst, většinou čtyři až pět měsíců od registrace. "Část poskytnuté péče není dosud vykázána, skutečnost bude vyšší než uvedená data i za první dva měsíce," uvedla VZP v prezentaci. Výše čerpání zdravotní péče v jednotlivých segmentech zhruba kopíruje čerpání tuzemskými pojištěnci.

Mezi pacienty z Ukrajiny jsou také lidé se vzácnými nemocemi a rakovinou, kteří se léčí ve specializovaných centrech. V březnu a dubnu jich bylo 221, náklady na jejich léčbu byly 11,5 milionu korun. Z nich 160 je léčeno antivirotiky, která se používají například při HIV. S rakovinou se léčí 39 uprchlíků, nejčastěji prsu, plic a leukémií.

Nejdražší byla léčba dvanáctileté pacientky s bronchopneumonií, neboli povrchovým zápalem plic způsobeným bakterií. Stála více než milion korun. Statisíce si vyžádala také léčba dvou hemofiliků, muže s chronickou hepatitidou C, zlomeným krčním obratlem nebo roční dívky se spinální svalovou atrofií.

Podle posledního odhadu úřadů je v Česku asi 280.000 až 300.000 uprchlíků, převážně žen s dětmi. Přesný počet ale nelze určit, část z nich z Česka odjíždí do jiných zemí nebo se vrací na Ukrajinu.

Dopad uprchlické krize na hospodaření VZP v roce 2022:

Celkové odhadované náklady na péči 3,6 mld Kč
- vykázané náklady za březen 65,14 mil. Kč
- vykázané náklady za duben 149,27 mil. Kč
Celkové odhadované příjmy 4 mld Kč
- z plateb za státní pojištěnce 3 mld Kč
- odvody zdravotního pojištění (zaměstnanci, OSVČ, ...) 1 mld Kč
Saldo hospodaření -0,1 mld Kč

zdroj: VZP

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A