Výzvu k zastavení justiční reformy v Izraeli podpořili tři další poslanci Likudu

vydáno:

aktualizace:
26.03.2023 16:04

Jeruzalém - Izraelský premiér Benjamin Netanjahu čelí rostoucímu tlaku, aby zastavil kontroverzní reformu soudnictví, která v případě schválení podle kritiků omezí demokracii v zemi. V sobotu večer vyzval k přerušení reformního procesu ministr obrany Joav Galant, k jehož názoru se od té doby připojili tři další poslanci Netanjahuovy strany Likud. Podle agentury Reuters by tak vládní koalice nemusela mít při hlasování o návrhu změn většinu.

foto

Na řadě míst v Izraeli lidé opět vyšli demonstrovat proti vládě a její soudní reformě, která podle mnohých omezí demokracii v zemi. na snímku demonstranti v Bejt Janaj, 23. března 2023.  ČTK/AP Ariel Schalit

Proti reformě demonstrují v Izraeli již řadu týdnů desítky tisíc lidí. Klíčová část reformy, která má dát vládě kontrolu nad jmenováním soudců, by podle Reuters mohla být předložena ke schválení Knesetu již příští týden. Netanjahu a jeho spojenci mají v parlamentu 64 křesel ze 120, nejnovější vývoj událostí ale ukazuje, že by reformu nemuseli všichni členové strany Likud podpořit.

Ministr obrany Galant v sobotu vyzval k dialogu s opozicí a uvedl, že prohlubující se vnitřní roztržka vyvolaná snahou reformu prosadit představuje bezprostřední hrozbu pro bezpečnost země. "Já to neusnadním," řekl ke schvalování reformy Galant a naznačil tak, že by se mohl zdržet hlasování.

Dnes vyzval k zastavení reformy také vlivný poslanec za Likud Juli Edelstein, který stojí v čele zahraničněpolitického a obranného výboru Knesetu. Podle něj by tato přestávka umožnila debatu a přezkoumání navrhovaných změn.

Na dotaz, zda by se zdržel hlasování či hlasoval proti návrhu zákona o jmenování soudců, Edelstein neodpověděl přímo, poukázal ale na své absence v Knesetu tento měsíc. "Chtěl bych připomenout, že jsem nebyl přítomen při prvním čtení návrhu těchto zákonů," řekl. "Nechceme tyto reformy pohřbít, nechat o nich ale hlasovat dřív, než bude jasné, že mají podporu, by bylo nerozumné," dodal.

Výzvu ministra obrany k pozastavení reformy přivítali i poslanci Likudu David Bitan a Eli Dalal. Jak budou hlasovat, ale nenaznačili. Zmrazení reformy podpořil také ministr zemědělství Avi Dichter, zároveň ale prohlásil, že pokud se o návrzích bude hlasovat, on je podpoří.

Netanjahu zatím disent ve své straně nekomentoval. Proreformní poslankyně Likudu Tally Gotlivová si obavy nepřipouští. "Máme 62 hlasů pro, a i kdyby ještě někdo další nepřišel, pořád bychom měli 61. Hlasování se uskuteční příští týden," řekla Gotlivová rozhlasové stanici 103 FM.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A