Výbuchy v šíitské mešitě v afghánském Kandaháru si vyžádaly desítky obětí

vydáno:

aktualizace:
15.10.2021 22:07

Kábul - Nejméně 47 lidí zahynulo a více než 70 dalších utrpělo zranění při dnešních explozích v šíitské mešitě v jihoafghánském městě Kandahár. Vyplývá to z informací agentury AP, která se odvolává na zástupce islamistického hnutí Tálibán, jež je v Afghánistánu od poloviny srpna u moci. Mešita v centru Kandaháru se podle Tálibánu stala v době modliteb terčem sebevražedného útoku. Agentura AP dnešek označila za nejsmrtelnější od stažení amerických vojsk ze země. Údaje o počtu obětí se však zatím liší, například agentura AFP hovoří o 41 mrtvých.

foto

Teroristický útok, atentát, výbuch - ilustrační foto. ČTK/AP Rahmat Gul

Na fotografiích zveřejněných na sociálních sítích bylo vidět, že na podlaze mešity leží mnoho zkrvavených, bezvládných těl. Na místo dorazily speciální jednotky hnutí Tálibán. Tálibán rovněž vyzval občany, aby darovali krev. "První informace naznačují, že šlo o útok sebevražedného atentátníka, který se odpálil uvnitř mešity," prohlásil podle AFP místní představitel Tálibánu pod podmínkou anonymity.

Podle svědka citovaného agenturou AFP byly slyšet tři výbuchy, z nichž se jeden ozval u hlavního vchodu do mešity. Agentura AP s odvoláním na svědka, jenž se představil jako Murtaza, uvedla, že sebevražední atentátníci byli čtyři. Dva odpálili nálože při vstupu do mešity, a umožnili tak dalším dvěma útočníkům proniknout dovnitř svatyně a vyhodit se do vzduchu mezi věřícími. Páteční modlitby ve zmíněné mešitě navštěvuje kolem 500 lidí, řekl Murtaza. Jiný svědek agentuře AP řekl, že na místě byli dva útočníci, jeden venku a druhý vevnitř, přičemž třetího podezřelého zastřelila venku ochranka mešity.

K explozím se zatím nikdo nepřihlásil. Podle zpravodaje stanice BBC v Afghánistánu Secundera Kermaniho se očekává, že zodpovědnost za útok přijme místní odnož Islámského státu. Kandahár je druhým největším afghánským městem a duchovním rodištěm Tálibánu, takže útok Islámského státu, který je vůči tálibům krajně nepřátelský, v tomto městě by byl závažný, píše BBC.

Před týdnem zabil sebevražedný atentátník v šíitské mešitě v afghánském městě Kunduz podle různých zdrojů mezi čtyřmi až pěti desítkami lidí a řadu dalších zranil. K tomuto útoku se přihlásila teroristická skupina Islámský stát.

Většina Afghánců patří k sunnitské větvi islámu, šíitský islám vyznávají například menšinoví Hazárové. Sunnitští radikálové na šíity hledí jako na odpadlíky od víry a často na ně útočí.

Sunnitský Islámský stát je v současné době nejextrémnější a nejnásilnější ze všech džihádistických ozbrojených skupin v Afghánistánu. Přihlásil se k řadě bombových útoků v zemi. Sektářské krveprolití v poslední době vyvolalo obavy, že Islámský stát rozšiřuje svou pozici v Afghánistánu, podotkla AP.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A