Vlády Španělska a Řecka budou chránit spotřebitele před růstem cen energií

vydáno:

aktualizace:
15.09.2021 19:32

Madrid/Atény/Praha - Vlády Řecka a Španělska budou chránit spotřebitele před citelným růstem cen energií - elektřiny a hlavně zemního plynu. Podobně Francie uvedla, že takový krok zvažuje, uvedla agentura Bloomberg. Ceny energií se v úterý v Německu, Francii, Španělsku či Británii vyšplhaly na maxima. Spolu s tím roste i tlak na vlády, aby vyšší ceny za energie spotřebitelům kompenzovaly.

foto

Žárovka 100W. Ilustrační foto. CTK Fluger René, FOTOBANKA ČTK

Proti vyšším účtům za elektřinu a plyn se v létě uskutečnily protesty v několika španělských městech. Madrid proto v pondělí rozhodl přesměrovat zisky energetických společností - zhruba 2,6 miliardy eur (téměř 66 miliard Kč) - k zákazníkům a v zimních měsících snížit daň z elektřiny. Atény o víkendu oznámily, že finančně podpoří všechny domácnosti.

Podle hlavního ekonoma investiční skupiny Natland Petra Bartoně jde o čistě populistický postup, který zhorší životní prostředí planety. "Hlavní důvod růstu cen energií v Evropě je růst cen emisních povolenek. Ty zdražují špinavou fosilní energii, spotřebitelé jsou pak skrze rostoucí cenu motivováni jí šetřit, případně ji nahradit za čistější zdroje energie," řekl dnes Bartoň ČTK. "Pokud státy od tohoto efektu rostoucích cen spotřebitele odizolují, nikdo nebude motivován se chovat ekologicky, a čistší energie se tím odsunou dál do budoucnosti," dodal.

V České republice prakticky všechny parlamentní strany před nadcházejícími sněmovními volbami deklarují snahu o to, aby ceny energií pro spotřebitele skokově nevzrostly. Zmiňují přitom hlavně nutnost soběstačnosti Česka ve výrobě elektřiny. Řešením, které může pomoci, je podle většiny stran stavba nového bloku v jaderné elektrárně Dukovany. "Jestli budeme v další vládě, a já věřím, že ano, tak přijdeme také s návrhem na rozšíření Temelína," uvedl minulý týden vicepremiér a ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček.

Ceny energií v Evropě prudce rostou, což podle analytiků souvisí se zotavováním ekonomik po pandemii. Poptávka se ale zvyšuje zrovna v době, kdy je slabší nabídka. Elektřina a plyn trhají rekordy každým dnem i za nynějšího mírného počasí a v dohledné době se na tom zřejmě nic nezmění, píše Bloomberg. Italský ministr pro ekologickou transformaci Roberto Cingolani v pondělí řekl, že ve třetím čtvrtletí očekává růst ceny elektřiny o 40 procent.

"Rostoucí ceny komodit se pravděpodobně tuto zimu odrazí na účtech spotřebitelů a průmyslu," řekl analytik společnosti RBC Europe John Musk. Dražší energie zvyšují obavy z inflace. Spotřebitelské ceny ve Španělsku se v srpnu zvýšily o 3,3 procenta a podle španělského statistického úřadu za to do značné míry mohly právě energie. V Německu se inflace minulý měsíc vyhoupla na 3,4 procenta, nejvýše od roku 2008.

Finanční společnost Citigroup odhaduje, že v celé Evropě se domácnostem účty za energie zvýší o 20 procent. To posiluje očekávání, že se do situace vloží více vlád, které nebudou chtít riskovat, že vyšší ceny energií zbrzdí hospodářské oživení.

Francouzský ministr financí Bruno Le Maire v pondělí televizi LCI řekl, že Francie uvažuje o snížení dopadu vyšších cen energií na spotřebitele. Země už nyní rozdává poukázky, kterým se říká energetické šeky, v hodnotě asi 150 eur (3800 Kč). Určeny jsou asi pro 5,5 milionu chudých domácností.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A