Vláda podle Pekarové Adamové plní závazek uzdravení veřejných financí

vydáno:

aktualizace:
11.05.2023 12:46

Praha - Kabinet podle předsedkyně koaliční TOP 09 a Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) plní závazek, že bude uzdravovat veřejné finance. Na stamiliardové rozpočtové schodky rozpočtu si nelze zvykat, řekla Pekarová Adamová při dnešním představení konsolidačního balíčku a důchodové reformy.

foto

Tisková konference, na které vláda představila konsolidační balíček a návrh reformních změn penzí, 11. května 2023, Praha. Předsedkyně Sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a premiér a šéf ODS Petr Fiala. ČTK Deml Ondřej

"Dluhy se splácejí i s vysokými úroky," zdůraznila předsedkyně TOP 09, podle níž je konsolidace veřejných financí povinností vůči budoucím generacím.

Vládní opatření podle ní přinesou mimo jiné jistotu penzí a ekonomickou prosperitu a jsou podle ní i protiinflační. Pekarová Adamová poukázala na to, že úspory na straně státu rozhodně převyšují nové příjmy. Zmínila "osekání" národních dotací a snížení objemu peněz na platy státních zaměstnanců.

Dále šéfka TOP 09 mluvila o konci "chaosu v daních", má podle ní zaniknout 11 výjimek u daně z příjmů. V případě daně z přidané hodnoty má základní sazba zůstat 21 procent, v jedné snížené sazbě mají být podle ní "klíčové položky" pro občany a rodiny. Jmenovala léky, potraviny a vodné a stočné. "Nulová DPH na knihy, což je jediná výjimka, je obzvláště potěšující změna," řekla Pekarová Adamová.

Každá z koaličních stran musela přistoupit v debatách o opatřeních podle ní ke kompromisu. Za výsledným plánem koalice stojí, dodala.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A