Většina zemí Rady Evropy chce registr škod na Ukrajině, proti je Maďarsko

vydáno:

aktualizace:
17.05.2023 17:22

Reykjavík - Okolo čtyř desítek členských zemí Rady Evropy dnes na závěr dvoudenního summitu v Reykjavíku podpořilo vznik registru škod, které Ukrajinci utrpěli v důsledku ruské agrese. Připojí se k němu také Evropská unie nebo Spojené státy. Zřízení tohoto nového orgánu Rady Evropy nepodpořilo Maďarsko, Srbsko nebo Turecko. Ukrajinský premiér Denys Šmyhal rozhodnutí o zřízení registru přivítal.

foto

Český prezident Petr Pavel hovoří s novináři na summitu členských zemí Rady Evropy v Reykjavíku, 17. května 2023. ČTK/AP Alastair Grant

Rada Evropy vznik registru považuje za jedno z hlavních opatření, jak Rusko pohnat k odpovědnosti za skoro rok a čtvrt trvající vojenskou invazi na Ukrajině.

"Jde o klíčovou součást reakce Rady Evropy na ruskou agresi," řekl český prezident Petr Pavel a dodal, že ke vzniku registru škod přispěla i česká diplomacie. Do registru, který bude sídlit v Haagu, budou moci škody způsobené ruskou agresí na Ukrajině hlásit ukrajinští občané nebo třeba místní samosprávy.

Na tiskové konferenci na závěr summitu ukrajinský premiér Šmyhal označil rozhodnutí o zřízení registru za "historické". Po zřízení registru by podle Šmyhala měl vzniknout i fond na kompenzaci škod. Vyzval také ke zřízení speciálního tribunálu, který by soudil ruské politické a vojenské špičky za zločiny spáchané na Ukrajině.

Na tiskové konferenci generální tajemnice Rady Evropy Marija Pejčinovičová Buričová uvedla, že registr bude zásadní pro eventuální vyplacení kompenzací za škody způsobené na Ukrajině ruskou invazí. Podle ní bude vymáhání odpovědnosti za invazi důležitou součástí jednání o míru.

K myšlence registru nepřistoupily státy, které ke konfliktu na Ukrajině zaujímají rezervovanou pozici, upozornil český velvyslanec při Radě Evropy Petr Válek. "Doufám, že se nám je podaří přesvědčit, že přes jejich privilegovanější vztahy s Ruskem se tato iniciativa týká hlavně obětí konfliktu na Ukrajině, které si zaslouží náhradu škod, které jim byly způsobeny," dodal Válek.

Maďarsko navzdory ruskému vpádu na Ukrajinu nepřerušilo vztahy s Moskvou. Budapešť napadené zemi odmítá poskytovat vojenskou pomoc a nepovoluje oficiálně ani dalším zemím, aby zbraně pro ukrajinskou armádu převážely pře maďarské území. V úterý Budapešť potvrdila, že zablokovala vyplacení další části vojenské pomoci Evropské unie určené Ukrajině v hodnotě 500 milionů eur (11,84 miliardy korun).

Prezident Pavel dnes na summitu Rady Evropy upozornil, že demokratické země soustřeďují pozornost na Ukrajinu, ale nesmějí zapomínat na Gruzii nebo Moldavsko, "které pociťují nátlak a zastrašování ze strany Ruska".

Dodal také, že Česko si přeje, aby se co nejdříve členem Rady Evropy stalo Kosovo, jehož vstup do této organizace dlouhodobě blokovalo Srbsko. Bělehrad považuje Kosovo za svoji odštěpeneckou provincii.

Na okraj summitu se Pavel v úterý večer sešel s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a moldavskou prezidentkou Maiou Sanduovou, aby jednali o další schůzceu Evropského politického společenství. První summit této platformy pro neformální diskuze se konal loni v říjnu v Praze, další se uskuteční v Moldavsku. Toto společenství je otevřené zemím bez ohledu na to, zda jsou členy Evropské unie.

Roční rozpočet nového registru škod způsobených Ukrajincům by měl být asi 7,1 milionu eur (zhruba 166 milionů korun), minimální roční příspěvek by činil 25.000 eur (585.000 korun), maximální 1,2 milionu eur (28 milionů korun). Na Česko by podle předběžných odhadů mělo vycházet zhruba 86.000 eur ročně (zhruba dva miliony korun), uvedlo nedávno české ministerstvo zahraničí. Skutečná výše ale bude záležet na výši dobrovolných příspěvků poskytnutých přidruženými členy Rady Evropy. Částky by měly být stanoveny na první konferenci účastníků ustaveného registru začátkem letošního června.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A