Vědecký festival v Brně otevírá pomyslné okno do mikrosvěta

vydáno:

aktualizace:
21.03.2023 14:53

Brno - Pomyslné okno do mikrosvěta plného fantastických stvoření otevřou zájemcům Dny elektronové mikroskopie v Brně. Začaly dnes, potrvají do 26. března. Na programu jsou exkurze ve špičkových technologických provozech a vědeckých laboratořích, ale také zábavné akce pro laiky či rodiny s dětmi. Organizaci vědeckého festivalu, jehož cílem je poukázat na tradici výroby elektronových mikroskopů v Brně, od letoška převzala městská hvězdárna s planetáriem.

foto

Slavnostní zahájení Dnů elektronové mikroskopie, nafouknutý obří model mikroorganismu želvušky. 21. března 2023 Galerie Vaňkovka Brno. ČTK Uhlíř Patrik

Program se tentokrát ponese ve znamení "neviditelných hrdinů", tedy tvorů z mikrosvěta, kteří dokážou přežít v extrémních podmínkách, případně obývají lidské tělo a pomáhají s imunitou. Symbolem Dnů elektronové mikroskopie je mikroorganismus želvuška, jejíž obří nafukovací model si zájemci od úterý prohlédnou v Galerii Vaňkovka. Jde zhruba o 5000krát zvětšený model, uvedl ředitel Vaňkovky Tomáš Knop. Želvušky žijí na ledovcích i v pouštích, patří k nejodolnějším tvorům planety.

Elektronová mikroskopie se využívá v medicíně, kriminalistice či výzkumu materiálů. Brno se řadí k hlavním centrům oboru, jehož průkopníkem byl místní fyzik Armin Delong. Nyní se ve městě vyrábí třetina celosvětové produkce. V Brně sídlí firmy Delong Instruments, Thermo Fisher Scientific, Tescan, ale také Ústav přístrojové techniky Akademie věd ČR.

"Brno má na světové mapě elektronové mikroskopie svoje nezaměnitelné místo. Jsem ráda, že se odkaz profesora Delonga rozvíjí nejenom ve výzkumných institucích, ale díky brněnské výzkumné základně mohly vzniknout i světově uznávané a úspěšné hi-tech firmy," uvedla brněnská zastupitelka pro spolupráci s výzkumnými organizacemi Anna Putnová (TOP 09).

V centru Vida! si zájemci prohlédnou výstavu Brno pod drobnohledem. Vznikla pro Dny elektronové mikroskopie v roce 2021, kvůli covidovým opatřením ji však tehdy vidělo jen málo lidí. "Představuje fotografie různých předmětů souvisejících s Brnem pohledem elektronového mikroskopu," uvedl ředitel Vida! centra Lukáš Richter.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A