Ve zlínské zoo uhynul o svátcích samec jaguára kvůli zaškrcení a zauzlení střev

vydáno:

aktualizace:
27.12.2022 16:38

Zlín - Ve zlínské zoologické zahradě uhynul o vánočních svátcích dvouletý samec jaguára amerického. Pitva prokázala, že příčinou bylo zaškrcení a zauzlení střev, uvedli dnes zástupci zahrady na webových stránkách. Samec Danny obýval společně se samicí Yunou expozici Jaguar Trek, kterou zoo otevřela letos na jaře.

foto

Ilustrační foto - Představení nové expozice Jaguar Trek novinářům, 12. dubna 2022, Zoo Zlín-Lešná. Expozice se veřejnosti otevře v neděli 15. května. ČTK Glück Dalibor

Na druhý svátek vánoční ráno nalezli chovatelé po příchodu do budovy jaguára již uhynulého. Samec podle pracovníků zoo předchozí den nevykazoval žádné příznaky zdravotních problémů, nález uhynulého zvířete tedy pro ně byl šokem.

Veterinární pitva a podrobné vyšetření určily podle externího veterinárního lékaře zlínské zoo Dominika Gregoříka jako příčinu úhynu strangulační ileus, tedy zaškrcení a zauzlení střev. "Dochází k němu náhodně, může jej způsobit například prudký pohyb zvířete. Podle kamerových záznamů jaguár uhynul v noci z 25. na 26. prosince. Vzhledem k tomu, že se u jaguára neprojevovaly žádné příznaky blížících se akutních zdravotních komplikací, jednalo se o hyperakutní stav, na který jsme nemohli nijak reagovat," uvedl Gregořík.

Pro zahradu je to velká ztráta. "Nečekaný úhyn samce jaguára nás velmi zasáhl. Určitě bude chybět i návštěvníkům. Všechno je ještě hodně čerstvé, ale mohu přislíbit, že se budeme snažit získat pro Yunu nového partnera. Již jsme kontaktovali koordinátora chovu jaguárů amerických," uvedl ředitel zoo Roman Horský.

Naopak radostnou zprávu má zoologická zahrada v případě medvědů pyskatých. "Samice Saraswathi dva dny před Štědrým dnem porodila své druhé mládě. Doufáme, že bude při jeho odchovu stejně úspěšná, jako v případě prvního mláděte," uvedl Horský.

Expozici Jaguar Trek otevřela zahrada letos v květnu. Komplex nabízí vnitřní ubikaci i venkovní výběh pro jaguáry, s rozlohu přes 2000 metrů čtverečních jde zřejmě o největší expozici pro jaguáry v Evropě. Zatímco samce Dannyho získala zoo z dánské zahrady, o několik měsíců starší samice Yuna do Zlína přicestovala ze zoo v Německu.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Štítky:
Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A