Ve Vídni po pěti měsících začala jednání s Íránem o jaderné dohodě

vydáno:

aktualizace:
30.11.2021 00:06

Vídeň - Ve Vídni po pětiměsíční pauze znovu začala mezinárodní jednání s Íránem o jeho jaderném programu. Podle ruských a unijních vyjednávačů byl dnešní začátek rozhovorů o jaderné dohodě s Íránem úspěšný a Teherán bere jednání vážně. Šéf íránských vyjednávačů uvedl, že je ohledně rozhovorů optimistický. Teherán žádá o odvolání všech sankcí zavedených po odstoupení USA od dohody v roce 2018 a odmítá přímo jednat se Spojenými státy. Je to poprvé, co Írán zasedl k jednacímu stolu po zvolení konzervativního prezidenta Ebráhíma Raísího v červnu, napsala agentura Reuters.

foto

Těžkovodní reaktor v íránském Aráku na snímku z roku 2011. ČTK/AP Hamid Foroutan

Vyjednávač EU Enrique Mora po prvním dni rozhovorů uvedl, že íránská delegace prokázala vážný zájem o jednání. Írán trvá na odvolání všech sankcí, dodal Mora. Podle něj strany cítí naléhavost situace, ale pro dosažení dohody si nestanovily časový rozvrh. Šéf ruských vyjednávačů Michail Uljanov označil začátek rozhovorů za "dostatečně úspěšný".

Podle hlavního íránského vyjednávače Alí Bákerího se všechny strany shodly, že by se rozhovory měly zaměřit na odvolání sankcí. Řekl, že by ostatní státy měly dát Teheránu záruky, že proti němu nezavedou další sankce.

Rozhovory začaly po pětiměsíční pauze a přímo se jich účastní vedle Íránu a Ruska také Čína, Francie, Británie a Německo. Rozhovory mezi Íránem a USA jsou nepřímé, vyjednavači z ostatních zemí pendlují mezi sídly delegací obou zemí.

Mluvčí íránského ministerstva zahraničí Saíd Chatíbzádeh před zahájením jednání uvedl, že vláda prokázala vůli dosáhnout dohody tím, že vyslala do Vídně kvalitní tým vyjednávačů, které ostatní země znají. "Pokud stejné odhodlání ukáže i druhá strana, budeme na dobré cestě k dosažení dohody," dodal mluvčí. V prohlášení ale Írán také varoval, že příležitost k dosažení dohody nebude vždy otevřená. Dodal, že návrat USA ke společnému jednacímu stolu bude možný, až dostane záruky, že se nebudou "opakovat hořké zkušenosti z minulosti". Írán také odmítá přijímat nové závazky nad rámec dohody z roku 2015.

Podle evropských a amerických diplomatů ale Íránci přišli s nerealistickými požadavky, které zahrnují i zrušení všech sankcí zavedených od roku 2018, včetně těch, jež se jaderné dohody přímo netýkají. Požadavek zrušení všech sankcí zavedených po odstoupení USA od dohody potvrdil i samotný Írán.

Čínský zástupce Wang Čchün na jednání prohlásil, že Spojené státy by měly zrušit všechny sankce uvalené na Írán a třetí strany, včetně Číny, které nejsou v souladu s jadernou dohodou z roku 2015, informovala agentura Reuters.

Západní země jsou podle ní ochotné uzavřít s Íránem i dočasnou dohodu, pokud by nebyla shoda na dlouhodobé úmluvě. Dočasnou dohodu ale íránští vyjednavači odmítají.

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes během telefonického rozhovoru se svým íránským protějškem Ebráhímem Raísím vyzval Teherán, aby se do obnovených jednání "zapojil konstruktivně" tak, aby "rozhovory mohly umožnit rychlý návrat k dohodě," informovala agentura Reuters s odvoláním na Elysejský palác.

Mluvčí Bílého domu Jen Psakiová sdělila, že cílem USA je, aby Írán začal plně dodržovat jadernou dohodu z roku 2015.

USA z dohody vyvedl v roce 2018 někdejší prezident Donald Trump, který vůči Teheránu zastával tvrdý postoj a podmínky smlouvy označil za nevýhodné. Tvrdil rovněž, že Írán svoje závazky porušuje. Po odstoupení od dohody na Teherán znovu uvalil sankce, jež výrazně dopadají na tamní ekonomiku. Po odchodu USA začal Írán některá ustanovení dohody porušovat.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A