V Praze se 16. října uskuteční třetí ročník Československého beat-festivalu

vydáno:

aktualizace:
26.09.2022 12:32

Praha - Ve Velkém sále pražské Lucerny se 16. října uskuteční třetí ročník obnoveného Československého beat-festivalu, jehož pořádání před dvěma lety překazila pandemie koronaviru. Vrcholem festivalu bude vystoupení Michala Prokopa, který byl na 1. československém beat-festivalu vyhodnocen jako nejlepší zpěvák. Závěr bude patřit skupině The Primitives Group. ČTK o tom za pořadatele informoval Ivan Rössler.

foto

Ilustrační foto - Hudebník Michal Prokop (vlevo) vystoupil se svou kapelou Framus Five na festivalu Československý Beatfest, který se uskutečnil 9. listopadu v pražské Lucerně. ČTK ČTK

"The Primitives Group překvapili na obou historických festivalech, ale v roce 1968 předvedli takovou psychedelickou show, která v té době neměla obdoby. Tu zopakovali i v roce 2017 a určitě s něčím můžeme počítat i letos, už z toho důvodu, že Ivan Hajniš v Lucerně oslaví své pětasedmdesáté narozeniny," uvedl Rössler.

V Lucerně dále vystoupí rokenrolový zpěvák Pavel Sedláček se svou skupinou Cadillac, brněnské Synkopy 61, které letos slaví symbolických 61 let od svého vzniku nebo skupina Flamengo reunion session, která letos slaví 50 let od vydání zásadní desky tuzemského bigbítu Kuře v hodinkách. Z Bratislavy dorazí Pavol Hammel a jeho kapela Prúdy.

Vzpomínkou na hudební 80. léta minulého století bude skupina Precedens spojená s hudebníkem, skladatelem, malířem a spisovatelem Martinem Němcem. Skupinou prošli například Bára Basiková a Petr Kolář. Dnes Precedens nabízí koncertní projekt, kterému vévodí hlas zpěvačky Ivy Marešové. "Precedens je z vystupujících kapel nejmladší, skupina byla fenoménem až v osmdesátých letech, ale dnes už patří k legendám a do Lucerny bezpochyby patří," podotkl Rössler.

První Československý beat-festival se konal v prosinci 1967. Atmosféru druhého ročníku v prosinci 1968 poznamenala srpnová okupace vojsky Varšavské smlouvy, i když se na něm neodehrály žádné politické protesty. Třetí československý beatový festival Praha v dubnu 1971 byl ovlivněný normalizací, uskutečnil se už pod dohledem Socialistického svazu mládeže. Po roce 1989 se odehrálo několik akcí, které se pokusily na někdejší československé beatové festivaly navázat. Například v roce 1992 se v nostalgické atmosféře Lucerny konaly Pražské rockové dny, později se zde několikrát sešli příznivci bigbítu na Československém Beatfestu. Na tradici festivalů z přelomu 60. a 70. let navázal obnovený Československý beat-festival v prosinci 2018.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A