V Praze a Uherském Hradišti se koná charitativní Běh pro Paměť národa

vydáno:

aktualizace:
13.05.2023 00:49

Praha - Osudy politických vězňů, válečných veteránů, obětí holokaustu, disidentů a všech bojovníků za svobodu si připomenou lidé, kteří se v Praze a Uherském Hradišti postaví na start charitativního Běhu pro Paměť národa. Zúčastnit se může každý, lidé tím například podpoří natočení dalších příběhů pamětníků, kteří v minulém století bojovali za svobodu. Letos lze podpořit i Ukrajinu, která se od loňského února potýká s ruskou invazí. Akci pořádá nezisková organizace Post Bellum, která Paměť národa spravuje. Benefice se v průběhu května konají asi v desítce měst.

foto

Ilustrační foto - U příležitosti 100. výročí vzniku Československa byla 1. října 2018 pod bývalým Stalinovým pomníkem na pražské Letné zahájena audiovizuální expozice Paměť národa. ČTK Vondrouš Roman

Série běhů odstartovala 8. května v Plzni, dnes se běží v Praze a v Uherském Hradišti, za týden v Brně či Olomouci a ke konci května v Jihlavě. V Praze se dnes běžci vydají na trať v oboře Hvězda. I letos bude na výběr desetikilometrová, pětikilometrová a kilometrová trasa a štafeta. Startovné začíná na stokoruně za nejkratší trasu.

Lidé, kteří nevyhledávají velké akce nebo to mají daleko od zmíněných měst, ale Paměť národa chtějí podpořit, mohou běžet kdekoli v Česku a zahraničí. Stačí se zaregistrovat přes web akce a mohou vyběhnout odkudkoli ve stejný čas jako ostatní účastníci běhu.

Paměť národa je největší sbírka vzpomínek pamětníků v Evropě. Nyní čítá přes 13.000 příběhů. Na internetu je přístupná od roku 2008, spravuje ji organizace Post Bellum ve spolupráci s Českým rozhlasem a Ústavem pro studium totalitních režimů.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A