V jihočínském Kantonu vypukly protesty proti koronavirovým opatřením

vydáno:

aktualizace:
30.11.2022 10:29

Peking - Střety mezi demonstranty a policisty vypukly v noci na dnešek v Kantonu (Kuang-čou) na jihu Číny. O dalším ze série protestů proti přísným covidovým opatřením dnes informovala agentura AFP s odvoláním na svědky a videa na sociálních sítích.

foto

Ilustrační foto - Proticovidová opatření v Pekingu, 24. listopadu 2022.  ČTK/AP Andy Wong

Na videonahrávkách jsou vidět příslušníci pořádkové policie v bílých ochranných kombinézách vybavení průhlednými štíty, jak pochodují v sevřených řadách jednou z ulic ve čtvrti Chaj-ču. Demonstranti na ně házejí předměty a strhávají oranžové a modré zátarasy. Jiný videozáznam zachycuje desítku osob se spoutanýma rukama, které byly zřejmě zatčeny policií.

Nepokoje v Číně vypukly po téměř tři roky trvajících opatřeních proti šíření koronaviru, která zahrnují opakované uzávěry hned při výskytu prvních případů nákazy a téměř každodenní testování obyvatelstva. Demonstrace odstartoval nedávný požár v metropoli Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang, který si vyžádal deset obětí. Objevily se totiž informace, že kvůli protipandemickým opatřením se lidé nemohli dostat z hořící budovy a záchranáři zase nemohli k nim. Úřady to popírají.

O víkendu se konaly protesty v Šanghaji, v Pekingu a dalších velkých městech. Kromě ukončení koronavirových opatření demonstranti na některých místech požadovali i rezignaci prezidenta Si Ťin-pchinga a konec vlády komunistické strany.

Kantonská čtvrť Chaj-ču, kde se lidé vzbouřili v noci na dnešek, je domovem 1,8 milionu lidí. Čtvrť se stala epicentrem nové epidemie nemoci covid-19 a od konce října je v uzávěře, uvedla agentura AFP.

Za posledních 24 hodin Čína, kde žije více než 1,4 miliardy lidí, zaznamenala 37.828 nových případů infekce koronavirem, z nichž 33.540 bylo asymptomatických a 4288 s příznaky nemoci. Oproti předchozím dnům to je mírný pokles.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A