USA za sebou mají čtvrtý nejteplejší rok od počátku záznamů, uvádí úřad NOAA

vydáno:

aktualizace:
11.01.2022 17:22

Washington - Průměrná teplota byla loni ve Spojených státech o 1,4 stupně Celsia nad průměrem 20. století, a rok 2021 se tak v USA stal čtvrtým nejteplejším rokem od počátku vedení záznamů před 127 lety. Takový je jeden ze závěrů nové zprávy jedné z divizí amerického Národního úřadu pro oceány a atmosféru (NOAA). Ta zároveň zaznamenala 20 různých živelních pohrom, jejichž škoda převyšovala miliardu dolarů (21,6 miliardy Kč), což je druhý nejvyšší součet hned po roce 2020.

foto

Ilustrační foto - Dům hoří při lesním požáru v kalifonrském městě Doyle. ČTK/AP Noah Berger

Podle vědců ze střediska pro informace o životním prostředí (NCEI) dosáhla průměrná roční teplota na území USA vyjma Aljašky a Havaje 12,5 stupně Celsia. USA podle nich mimo jiné zaznamenaly nejteplejší prosinec v historických tabulkách. Zároveň platí, že šest nejteplejších amerických roků přišlo v době od roku 2012, který zůstává rekordní s teplotním průměrem 12,94 stupně.

NOAA údaje zveřejnil v pondělí jen krátce poté, co satelitní služba Evropské unie Copernicus oznámila, že rok 2021 se podle jejích měření zařadil mezi sedm nejteplejších let historie, což jen dál potvrdilo pozorovaný trend globálního oteplování. "Přál bych si, abych mohl říct něco jiného, ale očekávám v nejbližších letech a dekádách další takovéto zprávy," řekl agentuře Reuters jeden z výzkumníků NCEI Russel Vose.

Vědci varují, že globální klimatické změny zahrnují také vyšší riziko extrémních meteorologických jevů. USA jich v loňském roce zaznamenaly celou řadu, například když na konci června zasáhla severozápad země bezprecedentní vlna veder s teplotami místy i výrazně nad 40 stupni Celsia. Opačný extrém zažily v únoru miliony obyvatel Texasu a dalších oblastí na jihu USA, kde nezvykle chladné počasí narušilo infrastrukturu a vyžádalo si desítky mrtvých.

I tyto epizody řadí NCEI mezi 20 loňských katastrof, z nichž každá způsobila škody za více než miliardu dolarů. V roce 2020 bylo údajně takovýchto případů 22, ovšem celková škoda při nich dosáhla 102 miliard dolarů, zatímco součet za loňský rok se vyšplhal na přibližně 145 miliard. Počet obětí těchto mimořádných pohrom stoupl na nejméně 688, což je nejvyšší bilance od roku 2011.

Předsedkyně výboru americké Sněmovny reprezentantů pro vědu, vesmír a technologie Eddie Johnsonová označila pondělní zprávu za srdcervoucí. "Důsledky klimatických změn dopadají na každého jednoho Američana, obzvláště na znevýhodněné komunity po celé zemi. Ve věci klimatu je třeba ihned jednat, abychom položili základy lepší a bezpečnější budoucnosti pro všechny," uvedla.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A