ÚS zvládne podle Rychetského dočasně práci v oslabení

vydáno:

aktualizace:
25.01.2022 10:54

Brno - Ústavní soud podle předsedy Pavla Rychetského dokáže pracovat dočasně v oslabení, nikoliv však neomezeně dlouhou dobu. Soud koncem loňského roku opustila soudkyně Kateřina Šimáčková. Kdy prezident Miloš Zeman navrhne Senátu jejího nástupce či nástupkyni, Rychetský podle svých slov netuší. S Hradem není v kontaktu, jména kandidátů ani termín s ním prý nikdo nekonzultoval, řekl v rozhovoru ČTK.

foto

Ilustrační foto - Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. ČTK Šálek Václav

"Samozřejmě, že bych přivítal, kdybychom mohli opět fungovat v plné sestavě. Ale všechno nasvědčuje tomu, že jsme schopni jistou - nikoliv neomezenou - dobu, fungovat i ve čtrnácti,“ řekl Rychetský. Doplnil, že i v oslabení soud vyřizuje více podnětů, než kolik jich dostává, snižuje se tak počet nedodělků.

Rychetský by každopádně uvítal, kdyby prezident navrhl k Ústavnímu soudu ženu. Po odchodu Šimáčkové k Evropskému soudu pro lidská práva zůstala v současné sestavě jediná žena, místopředsedkyně Milada Tomková, což Rychetský nepokládá za ideální situaci.

"I když nejsem žádný genderový fanatik, myslím si, že by to ani zahraničněpoliticky nebylo vhodné,“ uvedl.

Ačkoliv odchod Šimáčkové do jisté míry zkomplikoval činnost Ústavního soudu, Rychetský přál její kandidatuře do Štrasburku úspěch. "Jsem přesvědčen, že bude u Evropského soudu pro lidská práva velmi důstojně reprezentovat naši zemi, a zejména koncept základních práv a svobod, který nezná hranic,“ uvedl Rychetský.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A