Úřad evropského žalobce vyšetřuje v ČR a SR podezření z úniku na dani a clu

vydáno:

aktualizace:
13.01.2022 17:51

Bratislava - Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) vyšetřuje v České republice a na Slovensku čtyři společnosti pro podezření z porušování daňových a celních předpisů při dovozu zboží do EU ze zemí mimo evropský blok. Celkový únik na dani a clu EPPO v tiskovém prohlášení odhadl na 48 milionů eur (1,17 miliardy korun). Slovenská finanční správa oznámila, že při raziích v případu zajistila vícero listin.

foto

Automobil Celní správy - ilustrační foto. ČTK Šálek Václav

Celní řízení při zmiňovaných transakcích proběhlo na Slovensku. Podle EPPO hodnota zboží byla záměrně podhodnocena a zásilky byly vykazovány v režimu tranzitu, což vedlo ke snížení celních poplatků a k osvobození zboží od platby daně z přidané hodnoty (DPH). Zboží nakonec skončilo na jiném místě, než bylo oznámeno. Únik na DPH vyčíslil EPPO na zhruba 30 milionů eur (734 milionů korun) a únik na clu na dalších asi 18 milionů eur (440 milionů korun).

Slovenská finanční správa uvedla, že pracovníci jejího kriminálního úřadu vykonali v případu razie, při kterých zajistili listiny a další údaje v souvislosti s podezřelými celními řízeními. Dodala, že do mezinárodní akce se zapojily i jiné členské státy EU.

Slovenská vláda loni v prosinci rozhodla, že do rozpočtu EU země uhradí přes 277 milionů eur (6,8 miliardy korun) za údajný výpadek výnosu z cla v souvislosti s dovozem podhodnoceného čínského textilu a obuvi v letech 2012 až 2019. Samotnou výši zmíněného výpadku ale kabinet premiéra Eduarda Hegera nadále zpochybňuje. Clo za dovážené zboží do EU je příjmem společného unijního rozpočtu. Evropská komise v souvislosti s dovozem zboží z Číny požaduje peníze i po jiných členských státech EU včetně Česka.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A