Ukrajinská armáda hlásí odražení ruských útoků u šesti obcí na východě země

vydáno:

aktualizace:
30.11.2022 18:13

Kyjev - Ukrajinské ozbrojené síly odrazily za uplynulý den útoky ruské invazní armády u šesti obcí na východě země, informuje ve své pravidelné ranní svodce o vývoji bojů ukrajinský generální štáb. Moskva hlásí dobytí osady poblíž Bachmutu. V Chersonu při dnešním ruském ostřelování zahynula sedmdesátiletá žena, informoval dnes šéf chersonské oblasti Jaroslav Januševyč. V Sumské oblasti na severu Ukrajiny přišel o život při ostřelování nemocnice adolescent, sdělil Kyrylo Tymošenko z ukrajinské prezidentské kanceláře. Informace bojujících stran nebylo možné ověřit z nezávislých zdrojů.

foto

Ilustrační foto - Ukrajinský voják s kulometem M240 na neupřesné pozici v Doněcku 16. listopadu 2022. ČTK/AP Roman Chop

"Navzdory extrémně velkým ztrátám se okupanti stále pokoušejí postoupit v Doněcké oblasti, získat oporu v Luhanské oblasti, posunout se do Charkovské oblasti, plánují něco na jihu," uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém pravidelném večerním videoposelství a označil situaci na frontě za složitou.

Luhanská a Doněcká oblast jsou součástí východoukrajinského Donbasu, kde se už měsíce odehrávají těžké boje. Z takřka celé Charkovské oblasti Ukrajinci invazní síly vytlačili v září, tento měsíc pak získali znovu kontrolu nad jihoukrajinským městem Cherson, které Rusové okupovali prakticky od začátku invaze.

"V uplynulých 24 hodinách jednotky obranných sil (Ukrajiny) odrazily útoky okupantů u obcí Stelmachivka v Luhanské oblasti a Bilohorivka, Bachmutske, Pervomajske, Nevelske a Marjinka v Doněcké oblasti," uvedl ukrajinský generální štáb.

"Nepřítel nepřestává ostřelovat jednotky našeho vojska a obce na pravém břehu řeky Dněpr, včetně Chersonu," napsal také generální štáb. Upozornil, že ruské síly v uplynulém dni prováděly raketové útoky i na civilní objekty.

Ruské ministerstvo obrany dnes oznámilo dobytí osady Andrijivka asi deset kilometrů jižně od Bachmutu. Ruské síly v této oblasti podnikají útoky proti ukrajinským opevněním řadu měsíců, podle pozorovatelů v posledních týdnech údery zintenzivnily. Ministerstvo dále uvedlo, že ruská ofenziva "úspěšně" pokračuje také u vesnice Vodjane v okolí Doněcku. Již dříve Moskva oznámila dobytí osady Bilohorivka a rovněž obce Perše Travnja.

Šéf chersonské oblastní správy Januševyč později podle ruskojazyčné BBC informoval o dalším ruském ostřelování Chersonu, které podle něj zasáhlo rezidenční budovy a zdravotnická zařízení. Zahynula seniorka a další člověk utrpěl zranění. Také ve vesnici Bilopillja v Sumské oblasti zasáhli Rusové nemocnici, kde zemřel nezletilý, napsal na sociální síti Telegram představitel ukrajinské prezidentské kanceláře Tymošenko.

Během uplynulého dne zahynulo na Ukrajině pět civilistů, všechny tyto oběti jsou z Doněcké oblasti, uvedl také Tymošenko. Další dvě desítky lidí utrpěly zranění, nejvíce opět v Doněcké oblasti, další pak v Dněpropetrovské a Chersonské oblasti.

Situace v energetickém systému se každým dnem zlepšuje a technici pracují na zvýšení objemu výroby energií, sdělil dnes podle agentury Unian ukrajinský ministr energetiky Herman Haluščenko. Pokud nebude pokračovat ruské bombardování energetické soustavy, bude v blízké budoucnosti možné zkrátit dobu výpadků v dodávkách proudu, doplnil. Premiér Denys Šmyhal v úterý uvedl, že po ruských raketových útocích z minulého týdne v zemi stále chybí asi 30 procent elektřiny.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Štítky:
Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A