Ukrajina podle Ruska zahájila rozsáhlou ofenzivu

vydáno:

aktualizace:
05.06.2023 06:56

Moskva - Ukrajina podle Ruska v neděli ráno zahájila rozsáhlou ofenzivu na pěti úsecích fronty v Doněcké oblasti. S odvoláním na ruské ministerstvo obrany to dnes uvedla agentura RIA Novosti, podle níž ukrajinské síly nebyly úspěšné ve snaze prolomit ruskou obranu a přišly o více než 250 vojáků. Jak poznamenává agentura Reuters, tyto informace není možné nezávisle ověřit. Ukrajina se k nim zatím nevyjádřila.

foto

Ukrajinský voják v zákopu na frontové linii nedaleko Bachmutu, 22. května 2023 ČTK/AP LIBKOS

Moskva tvrdí, že Kyjev do akce, která směřovala na jižní část Doněcké oblasti, nasadil šest mechanizovaných a dva tankové prapory, jejichž cílem bylo prolomit obranu na místě, které Ukrajina považuje za nejzranitelnější. "Nepřítel nedosáhl svých cílů, neměl úspěch," uvedlo ruské ministerstvo obrany. Ukrajinská armáda podle něj vedle mnoha vojáků přišla také o 16 tanků, tři bojová vozidla pěchoty a 21 bojových obrněných vozidel.

V oblasti byl podle Moskvy v době útoku i náčelník ruského generálního štábu Valerij Gerasimov, který se nacházel na jednom z předsunutých velitelských stanovišť.

O tom, že Ukrajina plánuje mohutnou protiofenzivu s cílem získat zpět území okupovaná Ruskem, se hovořilo už několik měsíců. Přesvědčení, že je na ni země připravena, vyjádřil i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. "Domnívám se, že jsme na to dnes připraveni," řekl minulý týden listu Wall Street Journal (WSJ).

Podle Reuters zatím však není jasné, jestli lze zmiňovaný útok považovat za skutečný začátek ukrajinské protiofenzivy.

V ruské Belgorodské oblasti, která leží u hranic s Ukrajinou, hoří elektrárenské zařízení po zásahu dronem, uvedla také RIA Novosti.

Na dálnici v ruské Kalužské oblasti spadly dva drony

Na dálnici v ruské Kalužské oblasti, která sousedí s Moskevskou, spadly dnes ráno dva drony. Informuje o tom agentura Reuters s odvoláním na tamní ruské činitele, podle nichž nedošlo z žádnému výbuchu. Okolí místa je uzavřeno.

Útoky uvnitř Ruska, které už více než 15 měsíců vede válku proti Ukrajině, jsou v posledních týdnech stále běžnější. Jejich nejčastějším terčem je Belgorodská oblast na hranicích s Ukrajinou, kam opakovaně vnikly i ozbrojené jednotky. Koncem května ale bezpilotní letouny zaútočily i na Moskvu. Dva lidé tehdy utrpěli zranění.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Štítky:
Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A