Ukrajina podle amerických médií zahájila protiútok, Kyjev to nepotvrzuje

vydáno:

aktualizace:
08.06.2023 18:18

Kyjev/Moskva - Ukrajina zahájila dlouho očekávanou ofenzivu proti ruským invazním silám, tvrdí americká televize ABC News a list The Washington Post s odvoláním na nejmenované ukrajinské zdroje. Mluvčí ukrajinského generálního štábu ale uvedl, že takové informace nemá. Představitel Ruskem dosazené správy okupované části záporožského regionu Vladimir Rogov uvedl, že Ukrajinci v noci podnikli první velký tankový útok na frontě v Záporožské oblasti. Pod zničenou Kachovskou přehradou pokračuje evakuace lidí, pod vodou je podle ukrajinských úřadů asi 600 kilometrů čtverečních, což je o něco více než rozloha Prahy. Do zasažené oblasti přijel ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

foto

Ilustrační foto - Ukrajinský tank poblíž města Časiv Jar, 7. června 2023. ČTK/AP ryna Rybakova

Dva ukrajinští představitelé, včetně zdroje blízkého Zelenskému, ABC News potvrdili, že nyní se odehrává aktivní fáze protiofenzívy. Podle listu The Washington Post ukrajinští vojáci - včetně specializovaných útočných sil vyzbrojených západními zbraněmi a vycvičených v taktice NATO - v noci zintenzivnili údery na ruské pozice na jihovýchodě země.

Podle Rogova zaútočili Ukrajinci u města Orichiv asi 60 kilometrů jihovýchodně od Záporoží. Jednalo se podle něj o první tak velký noční útok ukrajinských sil na záporožské frontě. Náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová uvedla, že u Orichiva se ruská armáda "aktivně brání". Šéf ruského resortu obrany Sergej Šojgu prohlásil, že se Ukrajinci v Záporožské oblasti pokusili prolomit ruskou obranu. Dodal, že Rusové útok odrazili.

Tvrzení znepřátelených stran nelze v podmínkách válečného konfliktu bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů. O očekávané ukrajinské protiofenzívě, jejímž cílem je získat zpět Ruskem okupovaná ukrajinská území na východě a jihu země, se hovoří už několik dní.

Šéf ukrajinské Chersonské oblasti Oleksandr Prokudin informoval, že terčem ruského ostřelování se dnes stalo město Cherson a přilehlé pobřežní oblasti. Záchranáři přitom v těchto místech pomáhají lidem, jejichž domovy zaplavila voda po úterním zničení hráze Kachovské přehrady. Při náletech nejméně devět lidí utrpělo zranění, uvedlo ministerstvo vnitra v Kyjevě. Deník Ukrajinska pravda napsal, že lidé v záplavové zóně jsou vyčerpáni, ale jsou zásobováni vším potřebným. Podle Červeného kříže velké riziko pro civilisty představují i miny, která voda vyplavila a nyní je unáší dál. "V minulosti jsme věděli, kde se nebezpečí nachází, nyní to nevíme," uvedl Erik Tollefsen z Mezinárodního výboru Červeného kříže.

I Moskva obvinila ukrajinské jednotky z ostřelování, konkrétně záchranářů v Ruskem okupované části Chersonské oblasti. Osmašedesát procent ze zatopené oblasti je na Ruskem obsazeném levém břehu řeky Dněpr. Z města Nova Kachovka okupační úřady hlásí pět mrtvých.

Ukrajinský prezident Zelenskyj dnes v Chersonské oblasti navštívil místo, kde se odehrává evakuace. Řekl, že je potřeba spočítat škody, poskytnout peníze na odškodnění obyvatel postižených katastrofou a vytvořit program pro kompenzaci ztrát nebo přemístění podniků v rámci regionu.

Ukrajinské ministerstvo zemědělství informovalo, že Ukrajina by mohla kvůli zničení Kachovské přehrady přijít o několik milionů tun úrody. Upozornilo, že nejde jen o ztráty v zaplavených oblastech, ale i o to, že rozsáhlá území nyní ztratila zavlažování. Až 500.000 hektarů půdy se kvůli tomu může proměnit v "poušť".

Ruský prezident Vladimir Putin se nechystá navštívit obce potýkající se s následky katastrofy, z níž se vzájemně obviňují Kyjev i Moskva. "Ne, momentálně se to neplánuje," řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Putin se loni na podzim rozhodl anektovat mimo jiné Rusy obsazenou část Chersonské oblasti, nyní jde podle Moskvy o součást Ruské federace. Zábor tohoto regionu ani dalších ukrajinských území mezinárodní společenství neuznává.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A