Ukrajina plánuje výstavu zničených ruských tanků v evropských městech

vydáno:

aktualizace:
21.06.2022 10:53

Varšava - Ukrajina plánuje uspořádat v evropských metropolích výstavu zničené ruské vojenské techniky. Informovala o tom agentura Bloomberg, která zároveň poznamenala, že se Kyjev snaží udržet pozornost veřejnosti u ruské vojenské agrese v zemi. Podle ukrajinského ministra obrany Oleksije Reznikova chce Ukrajina vystavit zničenou ruskou techniku ve Varšavě, Berlíně, Paříži, Madridu a Lisabonu.

foto

Ilustrační foto - Ukrajinští vojáci na snímku z 20. května 2022 instalují zničený ruský tank v centru Kyjeva jako symbol války. ČTK/AP Efrem Lukatsky

"Pomůžeme zajistit, aby byly ruské tanky v Evropě, ale jako vraky," řekl polské stanici Polsat News Reznikov, který zároveň obvinil Kreml z imperiální politiky.

Nejprve má být technika ruských invazních sil, kterou zneškodnily ukrajinské ozbrojené síly na svém území, vystavena v polské metropoli. To už podle stanice TVN 24 potvrdil šéf kanceláře polského premiéra Michal Dworczyk.

"Na jedné straně ukážeme hrůzy, které páchá ruská armáda na Ukrajině. A na druhé straně hrdinnou obranu ukrajinských ozbrojených sil a také následky těchto bojů, tedy zničenou techniku," řekl Dworczyk. Výstava zničené ruské bojové techniky má podle něj ve Varšavě začít koncem tohoto měsíce.

Ukrajinské úřady už několik týdnů vystavují ruské rakety, zničené tanky a vojenská vozidla v centru Kyjeva. V pondělí Ukrajina uvedla, že ruská armáda přišla na jejím území dosud mimo jiné o 1477 tanků a 3588 obrněných vozidel. Moskva ztráty své vojenské techniky nezveřejňuje, ale v pondělí tvrdila, že zničila od začátku války krom jiného 3696 ukrajinských tanků a dalších obrněných vozidel.

Ukrajina v poslední době naléhá na Západ, aby jí dodal další těžké zbraně a ona mohla čelit vojensky silnějšímu protivníkovi, zatímco z východní fronty hlásí vysoké lidské ztráty. Válka se přesto v mnoha evropských zemích z povědomí veřejnosti vytrácí a lidé se čím dál více soustředí na rostoucí životní náklady, poznamenal Bloomberg.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A