U Aleje válečných veteránů v Rajhradě je ode dneška i pomník veteránům

vydáno:

aktualizace:
15.10.2022 13:31

Rajhrad (Brněnsko) - U Aleje válečných veteránů v Rajhradě na Brněnsku dnes předseda spolku Český legionář – SPIA Czech Karel Černoch odhalil společně s desítkami hostů pomník válečným veteránům. Má podobu zhruba 2,5 metru vysoké lípy ukované ze železa a na listech jsou jména patronů, řekl Černoch ČTK. Příští rok na jaře má alej a pomník doplnit ještě vzpomínková lavička.

foto

Odhalení pomníku válečným veteránům a obětem válek.14. října 2022, Rajhrad -Benediktinský klášter ČTK Uhlíř Patrik

Spolku se podařilo javorovou alej dlouhou jeden kilometr vysázet loni v říjnu, tvoří ji 51 stromů na cestě mezi Rajhradem a Holasicemi. "Od myšlenky k výsadbě uplynul čas, během kterého se ještě v Lesním Hlubokém sázel Les válečných veteránů, kde je 22.000 stromů za každého účastníka operací či misí po roce 1990. V počtu jsou zahrnuti i ti, kteří si nepožádali o osvědčení ze zákona," řekl Černoch.

Na výsadbě aleje se spolek domluvil nakonec s rajhradskými benediktiny a s vedením Rajhradu a Holasic. "Naše myšlenka je taková, že alej spojuje obce, spojuje lidi a stromořadí je pak celistvá záležitost, která chrání stejně jako lidská pospolitost," řekl Černoch.

Pomník pak má být nejsymboličtějším stromem celé aleje, vytvořil jej místní kovář Pavel Vaněk. "Vzpomínkovou lavičku zatím umístíme provizorně a natrvalo bychom ji chtěli umístit příští rok na jaře," řekl Černoch.

Čeští vojáci, kteří jsou dnes veterány, se účastnili už v letech 1990 a 1991 operací Pouštní štít a Pouštní bouře v Perském zálivu a později jezdili na mise pod hlavičkou OSN, OBSE, EU či NATO.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A