Toronto Star: Afghánský Bruce Lee snil o Hollywoodu; v cestě mu stál Tálibán

vydáno:

aktualizace:
14.01.2023 09:23

Kábul - Tvé myšlenky určí, čím se staneš, prohlásil kdysi slavný herec akčních filmů Bruce Lee. Téměř 50 let po Leeově smrti kráčí v jeho stopách mladý muž z válkou zničené země. A je také mistrovi kung-fu nápadně podobný, píše list Toronto Star.

foto

Bruce Lee ve filmu Pěst plná hněvu, 22. března 1972. Profimedia

V prosinci 2014 zveřejnili přátelé Afghánce Abbáse Alízády na facebooku snímky, na nichž Alízáda před chátrajícím palácem v Kábulu předvádí bojové umění a zaujímá podobné postoje jako jeho idol Bruce Lee. Alízáda tomu v té době žádný velký význam nepřikládal, během několika hodin se ale na afghánských sociálních sítích stal senzací. Brzy se mu začalo říkat "afghánský Bruce Lee".

"Všichni byli nadšení. Lidé mi na facebooku začali posílat žádosti o přátelství," uvedl Alízáda, který později upoutal pozornost v zahraničí. V listopadu 2020 mu přišla nabídka na roli v hollywoodském filmu. Ale návrat Tálibánu k moci v srpnu 2021 dostal Alízádu do nebezpečné situace.

Tálibán hudbu a film dlouhodobě odmítá jako činnosti odporující islámu. Když bylo hnutí poprvé u moci v 90. letech, jeho bojovníci ničili hudební nástroje a zavírali kina a televizní stanice. Po nedávném návratu Tálibánu k moci uprchli mnozí afghánští hudebníci a filmové hvězdy ze země ve strachu z pronásledování, stejně jako sportovci, novináři či občanští aktivisté.

"Byli jsme svobodní," prohlásil Alízáda s odkazem na dny, kdy v Afghánistánu vystupoval v show a objevoval se v televizi. "Ale s Tálibánem přišly zákazy a pronásledování," povzdechl si.

Alízáda uvedl, že v roce 2020 byl blízko získání pracovního víza, které je ve Spojených státech pro afghánské státní příslušníky těžké dostat. Poté, co Afghánistán ovládlo hnutí Tálibán ale americké velvyslanectví v Afghánistánu zavřelo brány a od americké mise v pákistánském Islámábádu se nedočkal žádné odpovědi.

Jako specialista na bojová umění, herec a člen menšinového etnika Hazárů byl Alízáda podle svých slov nucen se v Afghánistánu více než rok ukrývat. Nechal si narůst plnovous, aby ho členové Tálibánu nepoznali. Alízáda sice nebyl přímo na seznamu hledaných osob, jako známá osobnost se ale zatčení obával.

Minulý měsíc byl devětadvacetiletý Alízáda mezi 32 afghánskými sportovci, kteří byli za pomoci jedné britské nevládní organizace z Afghánistánu evakuováni. Získal povolení k trvalému pobytu v Británii a v současné době žije v Manchesteru.

"Když jdu po ulici, všichni se se mnou chtějí fotit. Lidé říkají, že vypadám úplně jako Bruce Lee. Odpovídám jim, že jsem afghánský Bruce Lee," uvedl Alízáda.

Alízádu uchvátily akční filmy s Leem v roce 2001, když mu bylo osm let. Byl to také rok, kdy bylo s pomocí USA a jejich spojenců v Afghánistánu svrženo hnutí Tálibán.

Bruce Lee se narodil v čínské čtvrti amerického San Franciska a vyrůstal v Hongkongu. Proslavily ho snímky jako Pěst plná hněvu/Čínská spojka, Cesta draka či Drak přichází. Zemřel v roce 1973 v Hongkongu ve věku 32 let.

"Většinu prvků bojového umění jsem se naučil z filmů, kde hraje Bruce Lee," uvedl Alízáda. Sám pocházel z chudé rodiny, a tak si nemohl dovolit platit za členství v profesionálním kung-fu klubu. Proto si v roce 2011 zřídil vlastní tělocvičnu v malých suterénních prostorách v západní části Kábulu. Tam sledoval Leea na DVD a kopíroval jeho pohyby.

"Cvičil jsem téměř každý den. Naučil jsem se profesionálně zacházet i s nunčaky," řekl s odkazem na dřevěné hůlky spojené řemínkem, které se používají v asijských bojových uměních.

V Afghánistánu jsou hollywoodské akční filmy a ikony bojových umění jako Bruce Lee, Jackie Chan a Jet Lee velmi populární. Před Tálibánem bylo snadné sehnat je v obchodech nebo na internetu. Po návratu Tálibánu se Alízáda dál udržoval v kondici, cestou do posilovny v Kábulu si ale zakrýval tvář. "Chodil jsem cvičit se strachem, ve stresu," popsal.

Obával se také o svou rodinu. Hazárové jsou v Afghánistánu etnickou menšinou, která vyznává šíitskou větev islámu, zatímco většina obyvatelstva se hlásí k sunnitskému islámu. Tálibán dlouho Hazáry pronásledoval a v poslední době se stali také terči krvavých útoků teroristické organizace Islámský stát.

Loni Alízáda poslal více než desítku e-mailů kanadskému imigračnímu úřadu, v nichž žádal o přesídlení své rodiny. Žádnou odpověď prý ale nedostal.

V uplynulých letech si Alízáda zahrál v několika filmech a reklamách, začínal v roce 2015 v jižní a střední Asii. Herectví bylo jeho hlavním zdrojem příjmů, z nichž podporoval také rodiče a sourozence. Díky britským dokladům nyní může cestovat do Spojených států. "Zahraju si v hollywoodském snímku", který se začne natáčet v polovině tohoto roku, prohlásil Alízáda. Zápletku nezná, půjde ale o bojová umění. "Mým cílem byl a je Hollywood. Teď se můj sen začíná vyplňovat," dodal.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A