Tok plynu přes Nord Stream 1 do Německa zůstává stabilní, potíže má Francie

vydáno:

aktualizace:
17.06.2022 11:33

Berlín/Paříž/Moskva - Tok zemního plynu z Ruska do Německa plynovodem Nord Stream 1 byl dnes dopoledne stabilní, a držel se v blízkosti hodnot, na které je ruská státní plynárenská společnost Gazprom snížila ve čtvrtek. Z Německa už ale od středy neproudí žádný plyn do Francie, což francouzský provozovatel plynovodní soustavy dává do souvislosti s problémy kolem snížení dodávek Nord Streamem 1. Francie si ale chybějící plyn zajišťuje jinde, uvedla agentura Reuters.

foto

Zásobník plynu v Německu. Ilustrační foto.  ČTK/AP Matthias Rietschel

Stabilní na snížených úrovních je i tok ruského plynu do Evropské unie přes Ukrajinu. Plynovodem Jamal-Evropa, který už Rusko přestalo pro přepravu plynu do EU využívat, ale který funguje v obráceném režimu, se tok plynu zvýšil. Toto potrubí se využívá už jen ve směru ze západu na východ, což znamená, že plyn v něm proudí z Německa do Polska.

Fyzický tok plynu do Německa přes Nord Stream 1 ráno činil 29,4 milionu kilowatthodin za hodinu (kWh/h), zatímco ve čtvrtek večer se pohyboval kolem 30 milionů kWh/h. Je tak v souladu s požadavky na přepravu, které činí 29,4 milionu kWh/h.

Maximální objem dodávek ruského plynu přes Nord Stream 1 zůstává na 67 milionech metrů krychlových za den, což odpovídá hodnotě 30,414.741 kWh/h. Gazprom tento týden ve dvou krocích maximální objem dodávek snížil, běžná hodnota do té doby činila 167 milionů metrů krychlových plynu za den. Nyní je tedy maximální kapacita dodávek asi na 40 procentech té původní.

Gazprom uvádí, že omezení dodávek si vyžádaly technické důvody, a sice zpoždění při opravě zařízení společnosti Siemens Energy. Podle Gazpromu situaci komplikují sankce, které na Rusko uvalily západní země, protože zařízení se opravuje v Kanadě. Podle německého ministra hospodářství Roberta Habecka jsou ale za kroky Gazpromu politické důvody. Rusko čelí západním sankcím za svou únorovou invazi na Ukrajinu.

Plynovod Nord Stream 1 čeká od 11. do 21. července plánovaná roční údržba. V té době tok plynu obvykle ustává.

Cena plynu pro evropský trh se dnes krátce před 11:00 SELČ ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku pohybovala kolem 132 eur (3260 Kč) za megawatthodinu (MWh). Proti čtvrtku tak vykazovala růst o více než šest procent. Před rokem se pohybovala kolem 19 eur.

Dodávky ruského plynu do Evropy přes Ukrajinu tranzitním bodem Sudža ráno dosahovaly 41,9 milionu metrů krychlových za den. Snížily se tak ze čtvrtečních 42,5 milionu metrů krychlových za den, uvedl Gazprom. Požadavek na přepravu plynu přes slovenský hraniční uzel Veľké Kapušany činily 36,9 milionu metrů krychlových za den, proti čtvrtku beze změny, uvádí ukrajinský provozovatel plynovodní soustavy. Objem plynu z měřicí stanice Mallnow na východě Německa ve směru do Polska vzrostl na 5,12 milionu kWh/h, zatímco ve čtvrtek činil 4,47 milionu kWh/h, ukazují data německé společnosti Gascade.

Naopak z Německa do Francie už od středy žádný plyn neproudí, oznámil dnes francouzský provozovatel plynovodní sítě GRTgaz. Příčinu vidí právě v omezených dodávkách z Ruska.

"Společnost GRTgaz je před nadcházející zimou i nadále velmi ostražitá a vyzývá obchodní společnosti, aby pokračovaly v plnění zásobníků, jak je to jen možné," uvedla společnost. Ta je součástí hlavního francouzského dodavatele plynu Engie.

"Od 15. června společnost GRTgaz registruje, že fyzický tok plynu mezi Francií a Německem se zastavil. Na začátku roku 2022 činil zhruba 60 gigawatthodin za den (GWh/d), což je jen deset procent kapacity na propojovacím bodě," uvedl francouzský podnik.

GRTgaz uvádí, že Francii letos v létě nedostatek plynu nehrozí. Nižší objemy z Německa totiž země dokáže nahradit vyšším dovozem ze Španělska a zvýšenou kapacitou v terminálech na metan. Francie má nyní strategické zásobníky plynu naplněné asi na 56 procent, uvedl provozovatel. Obvykle jsou zásobníky v tomto ročním období plné z 50 procent.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A