Téměř na dva týdny se uzavřel Žižkovský tunel pro pěší do Karlína

vydáno:

aktualizace:
16.01.2023 10:02

Praha - Téměř na dva týdny se dnes ráno uzavřel Žižkovský tunel pro pěší a cyklisty pod pražským vrchem Vítkov. Zkratku mezi Žižkovem a Karlínem blokuje oprava žižkovského portálu tunelu, která je součástí rekonstrukce Tachovského náměstí. Vyplývá to z informací na webu Technické správy komunikací (TSK).

foto

Ilustrační foto - Žižkovský tunel pro pěší byl vybudován v roce 1953. Propojuje Tachovské náměstí na Žižkově s Thámovou ulicí v Karlíně. Je dlouhý 303 metrů, 4,4 až 4,6 metru široký, 3,4 metru vysoký a s průměrným stoupáním 8,1 % směrem k Žižkovu překonává výškový rozdíl 28,89 metru. ČTK Kamaryt Michal

Tunel je neprůchodný od dnešních 06:00, uzavírka má trvat do neděle 29. ledna do 18:00. Rekonstrukce Tachovského náměstí začala loni v létě a naplánovaná je zhruba na rok. Radnice Prahy 3 počítá s náklady 61,3 milionu korun bez daně z přidané hodnoty. Při opravě vyústění tunelu na žižkovské straně se zvýší sousední opěrné zdi, které chce Praha 3 nechat výtvarně využít.

Tunel mezi Karlínem a Žižkovem se otevřel koncem roku 1953, o potřebě ho vybudovat se mluvilo už za první republiky. Cestu mezi dvěma pražskými čtvrtěmi zkrátil z půl hodiny na několik minut. Víc než 300 metrů dlouhá podzemní cesta překonává z Karlína na Žižkov převýšení téměř 30 metrů. Tunel měl původně sloužit i jako protiletecký kryt, plánovalo se jeho rozšíření o část pro pro silniční vozidla. To se ale nikdy neuskutečnilo.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A