Tálibán vyzval televize, aby přestaly vysílat seriály, kde vystupují ženy

vydáno:

aktualizace:
22.11.2021 07:36

Kábul - Tálibánské úřady vyzvaly afghánské televize, aby přestaly vysílat seriály, kde vystupují ženy. Novinářky na obrazovkách mají nosit islámský závoj. Příslušné nařízení, označované za "náboženskou směrnici", podle agentury AFP vydalo v neděli tálibánské ministerstvo pro podporu ctnosti a prevenci neřesti. Je to podle AFP poprvé, co se tato státní instituce snaží regulovat televizi od doby, kdy se radikální hnutí Tálibán vrátilo v polovině srpna k moci.

foto

Ilustrační foto - Bojovníci Tálibánu doprovázejí pochod žen podporujících vládu Tálibánu. ČTK/AP Bernat Armangue

"Televize by se měly vyvarovat vysílání telenovel a seriálů, ve kterých hrají ženy," stojí v ministerském dokumentu. Ohledně požadavku na nošení šátku v případě novinářek není jasné, zda se jedná o jednoduchý typ, který ženy vystupující v televizi už běžně nosí, nebo zda by měly zvolit ještě více zahalující pokrývku hlavy.

Úřad také televize vyzval, aby nevysílaly pořady "v rozporu s islámskými a afghánskými hodnotami“ a také ty, které urážejí náboženství nebo "ukazují proroka a jeho společníky“.

Ministerstvo pro podporu ctnosti a prevenci neřesti, odpovědné za zajištění každodenního respektování islámských hodnot, bylo v době první vlády Tálibánu v letech 1996 až 2001 obávanou institucí. Tálibán tehdy zakázal televizi, filmy a všechny formy zábavy považované za nemorální.

Lidé přistižení při sledování televize bývali potrestáni a jejich přístroje zničeny. Vlastnictví videorekordéru se trestalo veřejným bičováním. Někdy byly dokonce k vidění televize visící na pouličním osvětlení, píše AFP.

Když se Tálibán, svržený roku 2001, letos v srpnu vrátil k moci, našel mediální krajinu po 20 letech podpory Západu pozměněnou, píše AFP. Během těchto dvou desetiletí se objevily desítky soukromých rozhlasových stanic a televizních kanálů. Ženám, které za Tálibánu nesměly pracovat nebo studovat, nabídly spoustu příležitostí. Dnes se Tálibán snaží ukazovat umírněnější tvář, stále ale mnoha ženám zaměstnaným ve veřejných službách neumožnil vrátit se do práce.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A