Tálibán kritizuje prince Harryho za to, jak vzpomíná na zabité v Afghánistánu

vydáno:

aktualizace:
06.01.2023 22:48

Londýn/Kábul - Afghánské radikální vládní hnutí Tálibán dnes kritizovalo britského prince Harryho za to, jak ve svých pamětech s názvem Spare (Náhradník) vzpomíná na 25 lidí, které v Afghánistánu zabil jako střelec na britské vojenské helikoptéře. Harry tvrdí, že o nich nepřemýšlel jako o lidech, ale šachových figurkách odstraněných z šachovnice. Informuje o tom dnes agentura Reuters. Bývalý britský velitel působící v Afghánistánu Richard Kemp televizi BBC řekl, že Harry svými vyjádřeními poškodil svou pověst a ohrozil svou bezpečnost.

foto

Britský princ Harry na hlídce opuštěným městem Garmisir 2. ledna 2008 poblíž FOB (předsunuté operační základny) Dillí v provincii Helmand v jižním Afghánistánu. ČTK/AP John Stillwell

Velmi osobní paměti měly celosvětově vyjít 10. ledna, ale ve Španělsku omylem vyšly dříve, a tak z nich mohou agentury i deníky citovat už teď. Vyšlo tak najevo, jak hluboké byly spory mezi Harrym a jeho bratrem princem Williamem, který je následníkem trůnu. V knize se ale objevily třeba také informace o Harryho užívání drog nebo ztrátě panictví.

V jedné části knihy osmatřicetiletý princ vzpomíná na své nasazení v Afghánistánu na přelomu let 2007 a 2008 a znovu v letech 2012 až 2013, kdy byl střelcem v bojovém vrtulníku Apache. Zmiňuje přitom i počet lidí, které zabil. "Nebyla to statistika, která by mě naplňovala hrdostí, ale ani ve mně nezanechala stud," vyjádřil své pocity ve španělské verzi knihy.

Britský princ Harry vyráží ze stanu VHR (velmi vysoká připravenost), aby nastoupil do Apache s ostatními piloty během své 12hodinové směny na britské řízené letecké lince v Camp Bastion v jižním Afghánistánu 3. listopadu 2012.

"Když jsem se ocitl v žáru a zmatku boje, nepřemýšlel jsem o těch 25 jako o lidech. Byly to šachové figurky odstraněné ze šachovnice, špatní lidé zabití dříve, než mohli zabít dobré lidi," stojí také v knize.

Mluvčí afghánského ministerstva zahraničí vedeného Tálibánem to kritizoval. "Západní okupace Afghánistánu je skutečně ohavným okamžikem v lidských dějinách a komentáře prince Harryho jsou mikrokosmem traumatu, který Afghánci prožili z rukou okupačních sil, jež bez jakékoliv odpovědnosti vraždily nevinné," prohlásil.

Britské ministerstvo obrany, mluvčí krále Karla III. i prince Williama odmítli záležitost blíže komentovat.

Britský princ Harry nebo prostě kapitán Wales, jak je znám v britské armádě, na britské řízené letecké lince v Camp Bastion v jižním Afghánistánu 31. října 2012.

Vyjádření prince Harryho však zkritizoval někdejší britský velitel Richard Kemp, který v roce 2003 sloužil v Kábulu. Připustil, že zabití povstalci z řad Tálibánu byli špatní lidé, a nemá ani problém s tím, že Harry prozradil počet nepřátel, které zabil. Na ten naopak prý může být hrdý. Nesouhlasí ale s tvrzením Harryho, že armáda vnímala tálibánce jako "podlidi a figurky na šachovnici, které je třeba srazit".

"To vůbec není pravda. A není to způsob, jakým britská armáda cvičí lidi, jak (Harry) tvrdí," postěžoval si někdejší podplukovník. "Myslím, že taková vyjádření neodrážejí skutečnost, jsou zavádějící a potenciálně cenná pro lidi, kteří chtějí britské síly a britskou vládu poškodit. Takže se domnívám, že to byla chyba úsudku," řekl Kemp.

Komentáře k působení v Afghánistánu však mohou dále ohrozit Harryho bezpečnost, obává se Kemp. Lidi sympatizující s Tálibánem by to podle něj mohlo "vyprovokovat k pokusu o odplatu".

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A