Sýrie uznala nezávislost dvou proruských útvarů na východě Ukrajiny

vydáno:

aktualizace:
29.06.2022 23:19

Damašek - Sýrie oficiálně uznala nezávislost a svrchovanost dvou proruských útvarů na východě Ukrajiny - Doněcké lidové republiky a Luhanské lidové republiky, uvedla syrská státní agentura SANA s odkazem na zdroj ze syrského ministerstva zahraničí. Moskva tyto samozvané republiky uznala krátce před únorovým zahájením své invaze na Ukrajinu.

foto

Ilustrační foto - Pohled na syrský Damašek. ČTK/AP Hassan Ammar

Syrská prezidentská kancelář v únoru potvrdila, že má v úmyslu s těmito odštěpeneckými republikami navázat vztahy, píše agentura Reuters.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poté podle agentury AFP oznámil, že se Sýrií přerušuje diplomatické styky. "Mezi Ukrajinou a Sýrií už nebudou žádné vztahy," řekl Zelenskyj ve videu zveřejněném na komunikační platformě Telegram. Dodal, že "tlak sankcí" proti Damašku "bude ještě větší".

Rusko, které je spojencem syrského prezidenta Bašára Asada, se do války v Sýrii zapojilo na straně Damašku v roce 2015, což ovlivnilo poměr sil ve prospěch režimu. Konflikt v Sýrii propukl v roce 2011 po brutálním potlačení protivládních protestů. Válka si od té doby vyžádala životy přibližně půl milionu lidí.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A