vydáno:
25.03.2022, 21:03
aktualizace:
25.03.2022 21:14
Brusel - Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie dnes odsouhlasili novou společnou obrannou strategii, která v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu počítá s výrazným zvýšením vojenských výdajů. Součástí schváleného plánu je vytvoření brigády rychlé reakce o síle až 5000 vojáků a navýšení společných investic do vojenských inovací. Summit pověřil Evropskou komisi, aby do května identifikovala slabá místa unijní obrany, která je potřeba posílit.
EU chce také více spolupracovat se Severoatlantickou aliancí, kterou za základ své obrany považuje značná část unijních států včetně Česka.
"Schválili jsme Strategický kompas, který bude naším průvodcem k posílení obranné politiky a vyztužení našich evropských obranných kapacit," prohlásil dnes předseda Evropské rady Charles Michel s odkazem na oficiální název obranného plánu.
Koncepci společné obrany na příští desetiletí unijní diplomacie chystala více než rok a členské státy byly v pohledu na ni velmi rozdělené. Zatímco Francie či Německo prosazovaly vytvoření evropských sil paralelních k NATO, země východní části unie včetně Česka nechtěly zdvojovat existující alianční obranu.
V posledních týdnech se však pod dojmem ruského útoku proti sousední zemi text strategie výrazně změnil a státy se v jeho podpoře sjednotily. Plán se soustředí zejména na odvrácení ruské hrozby pro Evropu a důraz klade na schopnost EU rychle zareagovat na případný útok.
K tomu má sloužit mimo jiné brigáda rychlé reakce, jejíž základ slíbilo do roku 2025 vytvořit Německo. Evropský blok navíc s podobným plánem přišel již v roce 2007, kdy na papíře vytvořil systém bojových skupin o 1500 vojácích, kteří měli být připraveni zasáhnout v případě krizí. Tyto skupiny ale nikdy nebyly nasazeny a s odchodem Británie z EU utichl hlas jejich hlavního zastánce. Unijní země se však nyní shodly, že vzhledem k ruské agresivitě je na čase společnou jednotku uvést do praxe.
Autor:
ČTK
www.ctk.cz
![]() |
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK. |