Starostové tří evropských měst se nechali nalákat na hovor s falešným Kličkem

vydáno:

aktualizace:
25.06.2022 20:41

Berlín/Kyjev - Starostové tří evropských metropolí se v posledních dnech nechali nalákat na videohovor s elektronickým dvojníkem starosty Kyjeva Vitalije Klička. Podvod odhalila například starostka Berlína Franziska Giffeyová, která na twitteru napsala, že kvůli obsahu rozhovoru pojala podezření, že nemluví se skutečnou osobou, a hovor předčasně ukončila. Naopak starosta Vídně Michael Ludwig si prý ničeho podezřelého nevšiml. Sám Kličko německému deníku Bild řekl, že je potřeba vyšetřit, kdo za podvodem stál.

foto

Kyjevský starosta Vitalij Kličko ČTK/AP Vadim Ghirda

Berlínská radnice zveřejnila na twitteru fotografii pořízenou během pátečního videohovoru s údajným kyjevským starostou. "Průběh hovoru a volba témat vzbudily na straně Berlína nedůvěru, hovor byl předčasně ukončen," uvedla radnice. Podle ní jde o takzvaný deepfake, tedy precizně vytvořené falešné video, které má vzbuzovat dojem pravosti. Zpočátku nic nenapovídalo tomu, že nejde o skutečnou osobu.

"Několik radnic v Evropě kontaktoval falešný starosta Kyjeva, který pak tvrdil absurdní věci," řekl Kličko deníku Bild. "Jde tu o zločinné síly. Je potřeba okamžitě vyšetřit, kdo za tím stojí," dodal. Na sociální síti Telegram pak naznačil, že za podvodem stojí Rusko. "Nepřítel se nevzdává a vede válku na všech frontách, zejména na té dezinformační, a snaží se diskreditovat ukrajinské politiky," napsal.

S falešným Kličkem v pátek hovořil i starosta Madridu José Luis Martínez-Almeida, také on ale dospěl k závěru, že nemluví se skutečným starostou Kyjeva a podal trestní oznámení. Naopak vídeňský starosta Ludwig hovor dokončil a nic zvláštního na něm neshledal. "Nemluvili jsme o závažných tématech, takže je to zcela jistě k vzteku, ale nejde o velký problém," řekl stanici ORF.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A