Soud začal projednávat případ matky se synem, kteří podle obžaloby týrali kočky

vydáno:

aktualizace:
25.05.2022 12:33

Praha - Obvodní soud pro Prahu 9 se začal zabývat případem matky se synem, kteří podle obžaloby týrali více než 40 koček. Státní zástupkyně tvrdí, že kvůli nevhodným chovatelským podmínkám zvířata například dlouhodobě trpěla různými onemocněními, z nichž jsou některá smrtelná. Sedm koček museli veterináři utratit. Žena i muž se dnešního hlavního líčení nezúčastnili, v prohlášeních zaslaných soudu vinu odmítli.

foto

Perská kočka - ilustrační foto. ČTK/AP

Obžaloba tvrdí, že Barbora Nekolová a Jiří Nekola od nezjištěné doby do loňského února chovali v bytě v Horních Počernicích 44 koček. Obžalovaní zvířatům podle žalobkyně nedávali dost krmení a pití. V bytě také nebyl podle spisu prováděn pravidelný úklid ani dezinfekce. Kočky tak byly kvůli nevhodnému prostředí vystaveny různým nemocem, tvrdí vyšetřovatelé. Při odebírání zvířat nalezli policisté také dvě mrtvá koťata.

Všechny kočky byly podle obžaloby nakaženy infekční peritonitidou koček, tedy jedním z nejzávažnějších virových onemocnění, které může být pro kočky i smrtelné. Některé kočky také trpěly virovou leukemií koček, kočičím AIDS nebo koronavirem. Veterináři také u koček zjistili plísňová a kožní onemocnění, záněty a další nemoci.

Nekolová je navíc obžalovaná z maření výkonu úředního rozhodnutí kvůli tomu, že podle státní zástupkyně nerespektovala nařízení městské části Praha 20 z roku 2018, podle kterého měla zakázáno v bytě chovat více než deset koček. Už v minulosti totiž podle spisu v bytě chovala v nevhodných podmínkách 60 koček.

Nekolová v prohlášení, které dnes přečetla soudkyně, obžalobu odmítla. Z žádného důkazu podle ní nevyplývá, že by byla s jednáním, které žalobkyně popisovala, měla něco společného. Z bytu, v němž byly kočky loni v únoru nalezeny, se podle svých slov odstěhovala už v roce 2019, poté v něm údajně bydlel její syn.

V lednu 2021 Nekolovou její známá prý požádala, aby jí pomohla postarat se o kočky, protože na chatě, kde žila, se měly měnit kamna. Nekolová proto podle svých slov požádala o pomoc svého syna, který se koček ujal. Po výměně kamen se kočky měly vrátit zpět. To v prohlášení uvedl i Nekola. Uvedl, že on vlastnil pouze devět koček, zbylé nalezené kočky v bytě byly právě známé Nekolové.

Nekola uvedl, že jeho kočky byly zdravé a očkované a byly chovány odděleně. Známá, která vlastnila zbylé kočky, podle něj o jejich zdravotním stavu věděla a řešila ho.

U soudu dnes vypovídala svědkyně z Městské veterinární správy, která popsala kontrolu z loňského února, při které byly kočky odebrány. Uvedla mimo jiné, že s Nekolovou měla zkušenosti již z minulosti. Kočky podle ní byly chovány v nevyhovujícím prostředí. Soudkyně i vyslechla některá sousedy, kteří popsali zápach, který byl z bytu cítit. Uvedli také, že Nekolovou v domě dále potkávají.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A