Soud se vrátil k případu ROP Severozápad, obžalovaného Koudu kauza prý zničila

vydáno:

aktualizace:
11.10.2022 14:04

Litoměřice - Ústecký krajský soud se po prázdninové pauze vrátil k projednávání případu údajných machinací při rozdělování dotací v ROP Severozápad. Většina z 27 obžalovaných, mezi kterými jsou někdejší politici, podnikatelé či úředníci, vinu odmítla. Bývalý náměstek hejtmanky Ústeckého kraje Pavel Kouda dnes u soudu řekl, že ho kauza zničila. Zbývá ještě vyslechnout v minulosti již odsouzeného někdejšího ředitele regionálního úřadu Petra Kušnierze, který při vyšetřování tohoto případu spolupracoval s policií. Jednání soudu se koná v Litoměřicích, kde je velká zasedací síň.

foto

Ilustrační foto - Bývalý ředitel ROP Severozápad Petr Kušnierz (vlevo) a někdejší náměstek hejtmana Ústeckého kraje Pavel Kouda v soudní síni Krajského soudu v Ústí nad Labem, který začal 10. dubna 2019 znovu projednávat kauzu Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad, jenž přerozděloval evropské dotace v Ústeckém a Karlovarském kraji. ČTK Hájek Ondřej

Kauza se týká období od května 2008 do září 2011. Obžalovaní podle státního zástupce zmanipulovali evropské dotace ve výši 14 miliard korun, za což jim hrozí až 16 let vězení.

Kouda, který dnes vypovídal u soudu, byl ve své době jedním z předních členů sociální demokracie v Ústeckém kraji. "Již deset let žiji v psychickém stresu," řekl dnes soudu Kouda. Doplnil, že kvůli případu rezignoval na všechny veřejné funkce a do veřejné sféry se vrátit nemůže. Zároveň prohlásil, že je bezúhonnou osobou, která vede řádný život, a ze zdravotních důvodů se pak odkázal na své předešlé vyjádření u policie.

Kouda v minulosti u soudu opakovaně uváděl, že je nevinen. "K tvrzené škodě uvádím, že nechápu, v čem měla spočívat a jak je spojená s mou osobou," řekl Kouda. V roce 2016 dostal podmíněný trest. Nejvyšší soud následně ale vyhověl dovolání, které v roce 2017 podalo státní zastupitelství, a částečně dal za pravdu k dovolání Koudy. Nejvyšší soud shledal určitá pochybení v práci krajského i vrchního soudu, věc se tak vrátila k ústeckému krajskému soudu a později spojila se současnou rozsáhlou kauzou.

Mezi obžalovanými jsou bývalí sociálnědemokratičtí hejtmani Ústeckého a Karlovarského kraje Jana Vaňhová a Josef Novotný, někdejší ústecký hejtman za ODS Jiří Šulc, bývalí náměstci ústecké hejtmanky Kouda a Arno Fišera, bývalý ředitel ROP Severozápad Petr Vráblík, někdejší mostecký primátor Vladimír Bártl, několik hodnotitelů projektů a další lidé. Dotační program byl kvůli neprůhlednému rozdělování peněz a chybám v projektech téměř dva roky pozastaven. EU už dřív vyměřila za chyby pokutu 2,7 miliardy korun.

Soud dnes mimo jiné ještě přečetl vyjádření Fišery, který uvedl, že nechce vypovídat. Jednání bude pokračovat ve středu, kdy soud vyslechne Kušnierze.

Někteří z obžalovaných před soudem již vypovídali, další vypovídat odmítli a někteří odmítli odpovídat na dotazy. Po ukončení výslechů přijdou na řadu svědci, kterých jsou podle soudce Jiřího Blažka desítky. Jednání je nařízeno do poloviny prosince.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A