Soud pravomocně zprostil bývalého ředitele Lesů ČR Szóráda obžaloby z podvodu

vydáno:

aktualizace:
30.11.2022 13:03

Hradec Králové - Krajský soud v Hradci Králové dnes pravomocně zprostil bývalého generálního ředitele státního podniku Lesy České republiky (LČR) Daniela Szóráda obžaloby z podvodu. Podle státního zástupce Szórád po odvolání z funkce v roce 2018 nedodržel konkurenční doložku a začal pracovat pro lesnickou společnost LST z Trhanova na Domažlicku dřív, než směl. Szórád vinu od počátku odmítal.

foto

Ilustrační foto - Okresní soud v Hradci Králové 28. dubna 2022 nepravomocně zprostil bývalého generálního ředitele státního podniku Lesy České republiky (LČR) Daniela Szóráda (na snímku z 19. dubna 2022) obžaloby z podvodu. ČTK Taneček David

"Jednání obžalovaného nebylo v rozporu s konkurenční doložkou. Nijak neztížil výdělečnou činnost Lesů ČR," uvedl předseda odvolacího senátu Oldřich Rejfek. Státní zástupce podle něj nevyvrátil Szórádovu obhajobu. Podle Szóráda jakékoliv jeho kontakty a činnost související s firmou LST před vypršením konkurenční doložky souvisely s jeho přípravou na budoucí zaměstnání, přičemž žádné benefity či prospěch z toho nezískal.

"Jsem rád, že celá záležitost pro mě po třech a půl letech nepříjemností končí. Jsem rád, že se u soudu prokázalo, že jsem se nedopustil ničeho nezákonného. Těžko si někdo dokáže představit, jak to negativně ovlivňovalo život celé mé rodiny," řekl Szórád ČTK a České televizi po vynesení rozhodnutí.

Státní zastupitelství má ještě možnost dovolání k Nejvyššímu soudu. "Vyčkám písemného vyhotovení rozhodnutí a zvážím, zda bych podal nejvyššímu státnímu zástupci příslušný návrh (na podání dovolání)," uvedl státní zástupce Adam Borgula.

Prvoinstanční hradecký okresní soud Szóráda zprostil viny letos v dubnu a krajský soud dnes verdikt okresního soudu potvrdil tím, že odvolání státního zástupce zamítl. Podle okresního soudu nebylo bez pochyb prokázáno, že Szórádova činnost v době trvání konkurenční doložky byla podložena jakýmkoliv vztahem či dohodou o provedení práce. Státní zástupce Borgula se proti rozsudku okresního soudu odvolal ke krajskému soudu. Pro Szóráda u okresního soudu navrhoval podmíněný tříletý trest vězení a peněžitý trest milion korun.

Szórád se účastnil nyní uzavřeného výběrového řízení ministerstva zemědělství na generálního ředitele Lesů ČR. Podle Hospodářských novin byl Szórád pro výběrovou komisi nejúspěšnějším kandidátem. Deník napsal, že byl také favoritem šéfa lidovců Mariana Jurečky, odmítly ho ale ostatní vládní strany. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) v úterý oznámil, že do čela LČR vybral ekonomického ředitele LČR Dalibora Šafaříka. Szórád byl jedním z kandidátů na místo ředitele LČR i v prvním výběrovém řízení, které ministerstvo v únoru zrušilo.

Szórád dnes k tendru na generálního ředitele LČR uvedl, že mu bylo sděleno, že je jedním ze dvou úspěšných kandidátů. "Rozhodování ve finále probíhalo za zavřenými dveřmi. Nevím zda (mé) stíhání mělo negativní vliv či nikoliv. Výběr je konečný a neměnný a přeji kolegovi Šafaříkovi, ať se mu daří," řekl. Žádnou nabídku na možné působení v managementu LČR podle svých slov nemá.

Po odvolání z funkce generálního ředitele v květnu 2018 běžela Szórádovi dvouměsíční výpovědní lhůta a následně začalo půlroční období konkurenční doložky trvající do 31. ledna 2019. Szórád za tu dobu dostal vyplaceno 2,55 milionu korun, což byla podle obžaloby i výše údajně způsobené škody. Od 1. února 2019 nastoupil k LST jako ředitel divize Morava, kterou vede dosud.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A