Soud nepřipustil obnovu procesu doživotně odsouzené Fabiánové

vydáno:

aktualizace:
30.11.2022 13:03

Praha - Pražský městský soud nevyhověl žádosti doživotně odsouzené Jaroslavy Fabiánové o obnovu procesu. Zamítl veškeré její návrhy na doplnění důkazů. Žena dostala pravomocný doživotní trest za zavraždění dvou mužů v lednu 2005. Již dříve byla ve vězení za smrt dvou jiných mužů. Je jednou ze tří žen, které si v současnosti odpykávají doživotní trest. Rozhodnutí není pravomocné, Fabiánová proti němu podala stížnost.

foto

Jednání v případu doživotně odsouzené Jaroslavy Fabiánové, která žádá obnovu procesu, 30. listopadu 2022, Praha. Žena se dopustila čtyř vražd. Fabiánová (na obrazovce vlevo) se soudního jednání účastnila prostřednictvím videokonference. ČTK Šulová Kateřina

Sedmapadesátiletá žena trvá na tom, že dvojnásobnou vraždu nespáchala. "Ona tvrdí, že má alibi," řekl novinářům její advokát Jaroslav Ortman. Fabiánová podle něj uvádí, že byla u svého známého. Soud ale ženin návrh na vyslechnutí tohoto muže zamítl. Podle údajů, které mu Fabiánová poskytla, se ho nepodařilo identifikovat. "Za této situace není koho vyslechnout," prohlásila předsedkyně senátu Pavla Hájková.

"Také je poněkud nevěrohodné, že s tím odsouzená přichází až po téměř dvaceti letech," uvedla soudkyně. Senát neuvěřil ženinu tvrzení, podle něhož na své alibi upozorňovala již na počátku případu svého tehdejšího právníka, který tuto informaci nechtěl soudu sdělovat.

Žena má od soudů o deset let prodlouženou dvacetiletou lhůtu, po níž mohou doživotní odsouzenci žádat o podmínečné propuštění. Fabiánová se tak na svobodu dostane nejdříve v roce 2036, kdy jí bude 71 let. Jedním z důvodů, proč chtěla podat žádost o obnovu procesu, však bylo podle Ortmana to, jak ji vnímá veřejnost. "Proto žádala o přezkoumání duševního stavu. Protože seriál Případy prvního oddělení z ní udělal zrůdu a hydru a nenormálního člověka," uvedl. Advokát nevěří, že by v případě pravomocného zamítnutí obnovy mohla žena přijít ještě někdy s novými důkazy.

Fabiánová se jednání nezúčastnila. Soud ji vyslechl prostřednictvím videokonference z věznice v Opavě, kde si spolu s dalšími doživotně odsouzenými ženami odpykává svůj trest. Převoz nechtěla Fabiánová podstupovat kvůli svému špatnému zdravotnímu stavu.

Podle rozsudku Fabiánová zavraždila nejméně šesti údery do hlavy, zřejmě sekáčkem, čtyřiaosmdesátiletého Augustina Kůru a osmatřiceti ranami hrotnatým nástrojem jednatřicetiletého Richarda Sýkoru.

Již v 17 letech prokázali ženě vraždu muže ze severních Čech. Umlátila ho zednickým kladivem a ubodala ševcovským šídlem. Byla za to odsouzena na sedm let, protože však byla mladistvá, Nejvyšší soud jí trest snížil na 4,5 roku.

Po propuštění z vězení se nechávala Fabiánová příležitostně zaměstnat, většinou ale lákala muže na prostituci, uspávala je a okrádala. Jednoho cizince nalákala do svého bytu a namíchala mu uspávací nápoj. Muž usnul, ale protože byl kardiak, droga ho ve spánku zabila. Byla odsouzena k desetiletému vězení, z něhož byla v roce 2001 podmínečně propuštěna.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A