Soud EU podpořil EK ve sporu s Googlem kvůli Androidu

vydáno:

aktualizace:
14.09.2022 11:48

Lucemburk/Praha - Tribunál Soudního dvora Evropské unie dnes z velké části potvrdil rozhodnutí Evropské komise, že společnost Google zneužívala svůj operační systém Android k potlačení konkurence. Kvůli neshodě v jednom bodě však rekordní pokutu pro Google snížil o pět procent na 4,125 miliardy eur (101,4 miliardy Kč). Vyplývá to z dnešního prohlášení soudu. Google uvedl, že je zklamaný, že soud pokutu nezrušil.

foto

Logo společnosti Google - ilustrační foto. ČTK/AP Jeff Chiu

Google podle soudu uložil výrobcům mobilních zařízení s operačním systémem Android a provozovatelům mobilních sítí nezákonná omezení s cílem upevnit dominantní postavení svého vyhledávače. "Aby však Tribunál lépe zohlednil závažnost a délku trvání protiprávního jednání, považuje za vhodné uložit společnosti Google pokutu ve výši 4,125 miliard eur," uvedli soudci.

“Jsme zklamáni, že soud nezrušil rozhodnutí v plném rozsahu. Jsme přesvědčeni o tom, že operační systém Android přinesl uživatelům větší možnosti volby, ne naopak. Je podporou pro tisíce úspěšných firem v Evropě i po celém světě,” uvádí se v reakci, kterou ČTK obdržela od mluvčí českého Googlu Alžběty Houzarové.

Rozhodnutí soudu naopak vítá společnost Seznam.cz, která vede s firmou Google a její mateřskou společností Alphabet soudní spor v České republice. "Toto rozhodnutí Evropského soudu potvrzuje, že Google porušil pravidla hospodářské soutěže," uvedla mluvčí firmy Seznam.cz Aneta Kapuciánová. Seznam zažaloval Google a Alphabet v roce 2020 a požaduje zhruba deset miliard Kč za ušlé příjmy v souvislosti s protisoutěžními praktikami Googlu na platformě Android. Dnešní rozsudek podle Kapuciánové potvrzuje, že Google nelegálně zneužil své dominantní postavení a platformu Android v rozporu se soutěžním právem využíval k odstavení konkurence.

Komise firmu Google pokutovala v roce 2018 za zneužití dominantního postavení na trhu u jejího operačního systému Android pro mobilní telefony. Google podle komise od roku 2011 omezoval výrobce zařízení, která Android využívala. Google se bránil, že jednal stejně jako nespočet jiných podniků a rozhodnutí EU podle něj neodpovídalo ekonomické realitě mobilních softwarových platforem.

Rozhodnutí je povzbuzením pro komisařku pro hospodářskou soutěž EU Margrethe Vestagerovou, která zasahuje proti velkým technologickým firmám vysokými pokutami, aby zajistila rovné podmínky v zemích EU. Letos však utrpěla dva neúspěchy, v případech týkajících se firem Intel a Qualcomm, připomínají agentury. Obě strany se proti rozhodnutí Tribunálu mohou odvolat k Soudnímu dvoru EU.

Google dostal miliardové pokuty od Evropské unie za zneužívání svého postavení nebo omezování konkurence také v roce 2017 a 2019. Loni prohrál spor o pokutu 2,42 miliardy eur za zneužití dominantního postavení, kterou dostal od EK v červnu 2017.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A