Sokolové v Brně nacvičují skladbu pro Světovou gymnaestrádu. Zacvičí ji 500 lidí

vydáno:

aktualizace:
21.01.2023 15:03

Brno - Hromadnou skladbu, s níž se zúčastní letošní Světové gymnaestrády v Amsterdamu, v tělocvičně Sokola Brno I nacvičovala první skupina moravských sokolů čítající 110 mužů a žen od 15 let až po seniory. Druhá skupina o 120 lidech bude nacvičovat v neděli. Skladbu na přelomu července a srpna zacvičí na 500 sokolů. ČTK to řekl autor skladby Petr Sádek.

foto

Moravští sokolové nacvičují skladbu pro XVII. Světovou gymnaestrádu 2023 v Amsterdamu, 21. ledna 2023 v Brně. Na snímku autorka skladby Jana Kosařová. ČTK Uhlíř Patrik

"Začali jsme v podstatě v roce 2021, kdy jsme vyhráli konkurz České obce sokolské. Vytvořili jsme choreografii, pohyby a vše nacvičili se základním ukázkovým celkem, od něhož se skladbu od října učí všichni ve svých jednotách a župách. Jednou za tři měsíce se všichni sejdeme a nacvičujeme ve větších skupinách," uvedl Sádek.

Do brněnské tělocvičny se všech 230 moravských cvičenců nevejde, proto se rozdělili do dvou skupin. Všech 500 cvičenců se podle něj sejde na generální zkoušce na venkovním hřišti v Pardubicích letos v červnu. Poskládáním choreografických celků vznikne mohutný obrázek symbolizující čtyřlístek ze staročínských symbolů.

Podle Sádka je nejtěžší připravit cvičence tak, aby dokázali při provedení poskládat choreografii velkého stadionu. "Náročné je gymnastické cvičení mužů na dřevěných hrazdách, to dá nejvíce práce na společný nácvik. Vyžaduje společnou souhru a přesné provedení všech cvičenců," řekl Sádek.

Světová gymnaestráda se koná jednou za čtyři roky a je největší světovou přehlídkou gymnastiky.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Štítky:
Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A