Sokolové šplhali na laně v Hranolové věži hradu Špilberk

vydáno:

aktualizace:
11.06.2022 18:28

Brno - Hranolová věž hradu Špilberk se dnes stala dějištěm nepříliš obvyklého klání. Sokol tu jako součást své akce Sokolgym 2022 uspořádal olympijský závod ve šplhu, a to hned v osmi kategoriích. Většina ze soutěžících šplhala na laně dlouhém 4,5 metru, v kategorii muži a masters bylo lano dokonce osmimetrové. "Vzhledem k tomu, že jsou závody součástí Sokolgym, chtěli jsme je uspořádat na nějakém méně obvyklém a atraktivním místě," řekla ČTK hlavní pořadatelka Sokolgym Ludmila Ryšavá.

foto

Závod ve šplhu, který je součástí akce Sokolgym, 11. června 2022, Brno. Největší sokolské akce mezi slety se účastní tisíce lidí, koná se uvnitř Hranolové věže hradu Špilberk. Zleva druhý Martin Vacek ze Sokolu Libčice, první Matěj Cigl ze Sokolu Brno I, třetí Ondřej Klíč ze Sokolu Brno I, kategorie mužů. ČTK Zehl Igor

Šplh na laně byl olympijskou disciplínou pouze čtyřikrát v moderní historii olympijských her. Dokonce v této disciplíně vybojoval první olympijské zlato pro Československo v roce 1924 Bedřich Šupčík, který působil v Sokolu Brno I. Zatím naposledy se na olympijských hrách šplhalo v roce 1932.

Po dlouhém období, kdy se nekonaly oficiální závody a šplh na laně byl pouze součástí školních osnov, zažívá tato sportovní disciplína renesanci od roku 1993. Čeští sokolové mají od loňského června dokonce světového rekordmana. Je jím Martin Vacek ze Sokola Libčice nad Vltavou, který na Velké ceně Nového Města nad Metují zdolal 14 metrů dlouhé lano v čase 13,13 sekundy.

Při dnešním klání, kde byl hojně zastoupen domovský Sokol Brno I, zdolal 4,5 metru dlouhé lano vítěz kategorie mladší žáci Josef Přikryl za 11,32 sekundy, vítězka v kategorii mladších žákyň Julie Najdekrová za 8,49 sekundy a mezi muži pak na osmimetrovém laně zvítězil Matěj Cigl s časem 5,13 sekundy.

Největší sokolská akce mezi jednotlivými všesokolskými slety Sokolgym se v Brně koná po celý víkend. Účastní se jej na tři tisícovky cvičenců z celého Česka a vyvrcholí v neděli průvodem centrem Brna a hromadnými skladbami na stadionu Sokola Brno I v Kounicové ulici.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A