Slovenské listy kritizují ministra vnitra Mikulce ohledně kontrol ze strany ČR

vydáno:

aktualizace:
28.09.2022 09:22

Bratislava - Jednostranné obnovení kontrol na hranicích se Slovenskem ze strany České republiky je dalším z početných příkladů, které ilustrují do nebe volající neschopnost slovenského ministra vnitra Romana Mikulce, napsal slovenský list Sme k rozhodnutí Prahy v souvislosti s vysokým počtem především syrských uprchlíků. Podle listu Pravda Česko marně žádalo po Bratislavě opatření kvůli migrační vlně.

foto

Slovenský ministr vnitra Roman Mikulec na neformálním zasedání ministrů spravedlnosti a vnitra v rámci českého předsednictví v Radě EU, 11. července 2022, Praha. ČTK Deml Ondřej

List Pravda také napsal, že Maďarsko nedostatečně chrání vnější hranici schengenského prostoru volného pohybu osob. Právě trasu z Maďarska přes Slovensko a Česko využívají běženci na cestě do západní Evropy.

Sme poukázalo na vyjádření českého ministra vnitra Víta Rakušana, který řekl, že od slovenského kolegy žádal plnění mezinárodních smluv ohledně návratu migrantů a že diplomatickými kroky nebylo dosaženo očekávaných úspěchů. "Nejmarkantnější je Rakušanův nediplomatický slovník. Nezvolil ezoterické mlžení, ale veřejně ukázal na Mikulce s tím, že navzdory opakovaným jednáním z něj nedokázal vytlouct plnění mezinárodních smluv, a tak neměl na výběr," napsal list Sme.

Deník Pravda v souvislosti s rozhodnutím Česka o obnovení kontrol na bývalých hraničních přechodech se Slovenskem v článku s názvem 'Další selhání Romana Mikulce' napsal, že na ministerstvu vnitra tvrdě spali a teď zazvonil budíček. "Rozhodnutí nepřišlo jako blesk z čistého nebe. Nová migrační vlna k nám dorazila začátkem léta. Česká strana se slovenskými kolegy v posledních dnech jednala a žádala, aby byla přijata opatření na naší straně. Marně," napsal list.

Cílem Syřanů, kteří se léta zdržují v Turecku, je podle listu Pravda zejména Německo. "Právě tamní policejní odbory na začátku září vyzvaly ministryni vnitra, aby zavedla kontroly na německo-českých hranicích. Česká vláda si uvědomila vážnost situace a obrátila se na zdroj problémů - Slovensko. My jsme ten horký brambor už dál - na Maďarsko - neposunuli," napsal list.

Stejný deník také dodal, že k vzájemným jednáním sice došlo, ale přijatá opatření jsou jen vlažná. Slovensko podle deníku raději dopustilo spuštění závor v bývalém společném státě, tedy na hranicích mezi Českou republikou a Slovenskem.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A