Slovenská prokuratura obžalovala exministra Harabina za schvalování ruské invaze

vydáno:

aktualizace:
05.06.2023 16:31

Bratislava - Elitní složka slovenské prokuratury podala obžalobu na exministra spravedlnosti a někdejšího šéfa slovenského nejvyššího soudu Štefana Harabina za jeho příspěvek na sociální síti, kterým schvaloval ruskou vojenskou invazi na Ukrajinu z konce loňského února. S odvoláním na vyjádření prokuratury to dnes napsal list Denník N.

foto

Ilustrační foto - Kandidát na hlavu slovenského státu Štefan Harabin odpovídá v Bratislavě na dotazy novinářů poté, co hlasoval v prezidentských volbách. ČTK/AP Petr David Josek

Harabin podle listu den po ruském vpádu do sousední země napsal, že by udělal to samé, co ruský prezident Vladimir Putin v souvislosti s událostmi na Ukrajině. Za to čelí stíhání pro podezření ze spáchání trestných činů hanobení národa, rasy a přesvědčení, jakož i schvalování trestného činu. V případě prokázání viny mu hrozí tříleté vězení.

"Na výrok, který jsem napsal, jsem hrdý a kdykoliv bych ho zopakoval. Je nesporné, že Putin a Ruská federace postupovala v souladu s mezinárodním právem. Nemůže být agresorem," řekl podle listu Harabin, aniž věděl, že prokurátor na něj podal obžalobu.

Někdejší trestní soudce Harabin, jenž v roce 2019 skončil v prvním kole přímé volby slovenského prezidenta na třetím místě a nepostoupil do rozhodujícího kola hlasování, pak tvrdil, že nebyl obeznámen s výsledkem vyšetřování.

V kontroverzním příspěvku na sociální síti Harabin psal také o tom, že je povinností Rusů pacifikovat nacisty, kteří genocidně od roku 2014 zavraždili 15.000 civilistů. Později Harabin tvrdil, že v příspěvku odsoudil vraždění civilistů na Donbasu, jehož část před devíti lety ovládly proruské síly. Provozovatel facebooku Harabinovi podle dostupných informaci v minulosti stránku na této sociální síti zablokoval.

V roce 2020 Harabin kandidoval ve volbách do sněmovny jako volební lídr strany Vlast, která ale dostala jen necelá tři procenta hlasů a křesla ve sněmovně nezískala. Po propuknutí pandemie nemoci covid-19 zase vystupoval proti nařízení o povinném nošení roušek.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A