Skanzen v Kouřimi připomněl dožínkové tradice, vyšly i tradiční průvody

vydáno:

aktualizace:
20.08.2022 17:15

Kouřim (Kolínsko ) - Skanzen v Kouřimi dnes připomněl dožínkové tradice, vyšly i tradiční průvody. Kromě nich upoutaly návštěvníky ukázky řemesel a kosení pšenice. Návštěvnost ovlivnilo deštivé počasí, odpoledne bylo ve skanzenu kolem 300 lidí, obvykle jich při této akci bývá několikanásobně více. Program ale nebylo nutné nijak upravit a ti, kdo přišli, nelitovali. ČTK to za Regionální muzeum v Kolíně, které skanzen spravuje, řekla Jolana Nováková.

foto

Národopisný pořad Dožínky, který připomíná zvyky po ukončení žní, jaké se konaly v 19. století, 20. srpna 2022, Kouřim, Muzeum lidových staveb.Dožínkový průvod. ČTK Vostárek Josef

Dožínkové průvody lidé doprovodili i zpěvem. Dostali k dispozici zpěvníčky, melodii pomáhala udržet zpěvačka. K vidění byly ukázky tanců i vinšování hospodáři. Lidé si mohli vyzkoušet pečení chleba, vykování hřebíku, pletení slaměných ozdob a další. "Muži měli docela zájem vyzkoušet si kosení," řekla Nováková. Ve skanzenu je políčko pšenice, kde si sekáči otestují, že sekání obilí jde lépe než kosení trávy. Připraveny byly též ukázky předení na kolovrátku a výroby likérů.

Dožínky ve skanzenu připomínají zvyky po ukončení žní z 19. století. Muzeum lidových staveb v Kouřimi bylo založeno v roce 1972. Shromažďuje stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech, 14 historických staveb lidové architektury pokrývá období od 17. do 19. století.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A