Sever Indie trápí vedra i záplavy, domovy opustilo půl milionu lidí

vydáno:

aktualizace:
18.05.2022 17:53

Dillí - Přes půl milionu lidí muselo kvůli záplavám opustit své domovy na severovýchodě Indie, který zasáhly silné lijáky. Nejméně sedm lidí se utopilo, uvedly dnes podle agentury Reuters tamní úřady. Britští meteorologové dnes varovali, že na severozápadě Indie naopak patrně opět zesílí vlna veder. Podle jejich nové studie až stokrát zvyšuje pravděpodobnost podobně rekordně horkého počasí klimatická změna.

foto

Vlaky vykolejené záplavami a sesuvy půdy ve stanici New Haflong v okrese Dima Hasao.  ČTK/AP neuveden

Brahmaputra, jedna z největších světových řek, se ve státu Ásám v severovýchodním cípu Indie v posledních třech dnech vylila ze svých břehů a zaplavila přes 1500 vesnic. Stát o víkendu zasáhly přívalové deště a liják, který neustal ani dnes, má pokračovat i v následujících dvou dnech. Spolu s ním poroste i hladina Brahmaputry, uvedly indické úřady.

"Povodňová situace, která je každou hodinou kritičtější, zasáhla více než 500.000 lidí," uvedl místní ministr pro vodní zdroje. Sedm lidí se podle něj v posledních třech dnech utopilo.

"Situace zůstává extrémně vážná v nejhůře zasaženém okrese Dima Hasao, kde záplavy a sesuvy půdy odřízly železniční i silniční spojení," uvedl ásámský ministr financí, který ve státě dohlíží na pomocné operace.

Na opačné straně himálajského podhůří Indii i sousední Pákistán sužuje rekordní vlna veder. V indické metropoli Dillí teploty o víkendu překročily 49 stupňů Celsia, v Pákistánu byly nejvyšší víkendové teploty ještě o dva stupně Celsia vyšší. Vlny veder jsou sice v Indii běžné, letos ale začalo léto s vysokými teplotami brzy - letošní březen byl v zemi nejteplejším za posledních 122 let.

Podobné vedro jako letos je podle vědců stokrát pravděpodobnější v důsledku klimatické krize, vyplývá z dnes zveřejněné analýzy britské meteorologické služby. Horké počasí, které se kdysi očekávalo jednou za tři století, se nyní bude pravděpodobně opakovat každé tři roky, uvádí studie.

Podle předpovědi může severozápad Indie v následujících dnech očekávat další rekordní teploty, píše BBC. Po uplynulém víkendu sice vedra nepatrně polevila, ke konci týdne ale zase teplota vzroste; dosáhnout může až 50 stupňů Celsia, uvádí britští meteorologové.

"V dubnu a květnu se v tomto regionu vždy vyskytovala vedra. Naše studie nicméně ukázala, že klimatická změna v těchto obdobích jejich intenzitu zvyšuje, kvůli čemuž jsou rekordní teploty stokrát pravděpodobnější," uvedl vedoucí studie Nikos Christidis.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A