Šéf íránské justice hrozí, že bude bez milosti stíhat nezahalené ženy

vydáno:

aktualizace:
01.04.2023 12:50

Teherán - Šéf íránské justice Gholámhosejn Mohsen Edžeí pohrozil, že bude bez milosti stíhat ženy s odhalenými vlasy, napsala dnes agentura Reuters s odvoláním na místní média. Reagoval tak na rostoucí počet žen, které se vzpírají povinnému zahalování.

foto

Ženy na ulici v íránské metropoli Teheránu na snímku z 1. října 2022. ČTK/AP Vahid Salemi

"Odhalování se rovná nepřátelství s (našimi) hodnotami," citovalo šéfa íránské justice několik zpravodajských serverů. Ti, "kteří se dopustí takových anomálních činů, budou potrestáni" a budou "bez milosti stíháni", dodal, aniž uvedl, co tento trest obnáší.

Edžeí řekl, že příslušníci orgánů činných v trestním řízení jsou "povinni postoupit zjevné trestné činy a jakýkoli druh abnormality, která je v rozporu s náboženským právem a vyskytuje se na veřejnosti, soudním orgánům".

Stále více žen nosí odhalené vlasy od loňského úmrtí 22leté Íránky kurdského původu Mahsy Amíníové poté, co ji zatkla mravnostní policie. Její zadržení souviselo s nesprávně nasazeným hidžábem, šátkem zakrývajícím vlasy, který musejí Íránky povinně nosit.

Vládní síly násilně potlačily několikaměsíční celonárodní protesty, které její smrt rozpoutala. Přesto jsou ženy, které riskují zatčení za to, že se vzepřou povinnému oděvu, běžně k vidění s odhalenými vlasy v nákupních centrech, restauracích, obchodech a na ulicích po celé zemi. Sociální sítě zaplavily videonahrávky těchto žen, jak se brání mravnostní policii.

Íránské ženy si na veřejnosti musejí šátkem zakrývat vlasy a dekolt od islámské revoluce z roku 1979. Ty, které nařízení poruší, čelí veřejným pokáráním, pokutám či zatčením.

Íránské ministerstvo vnitra ve čtvrtečním prohlášení hidžáb označilo za"jeden z civilizačních základů íránského národa" a "jeden z praktických principů islámské republiky". Dodalo, že v této otázce nebude "ustupovat" ani nic "tolerovat". Úřad také vyzval běžné občany, aby se postavili nezahaleným ženám. Podobné směrnice v minulosti povzbudily zastánce tvrdé linie k beztrestným útokům na ženy.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A