Sedm lidí z jihu Moravy má negativní test na variantu omikron

vydáno:

aktualizace:
30.11.2021 08:49

Brno - V Jihomoravském kraji vyšly negativní testy na covid-19 sedmi lidem, kteří cestovali v letadle s člověkem nakaženým variantou omikron. U dalších dvou se na výsledky čeká. ČTK to dnes řekla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Případy nesouvisely s ženou z Liberce, která se vrátila z Afriky a je prvním potvrzeným případem omikronu v ČR.

foto

Odběry vzorků pro testování na koronavirus - ilustrační foto. ČTK Taneček David

Hygienici devět lidí prověřovali kvůli možnému rizikovému kontaktu při dvou mezinárodních letech. "Všichni, co šli včera (pondělí) na test, jsou negativní a zdravotně zcela v pořádku," uvedla Ciupek. Pondělní test se týkal sedmi lidí, zbývají tedy výsledky testů u dvou lidí.

Prvním potvrzeným případem varianty omikron je žena z Liberce, která se do ČR vrátila z Namibie přes Jihoafrickou republiku a Dubaj. S ženou do Česka cestovalo dalších osm lidí ze Středočeského a Olomouckého kraje nebo z Prahy.

Kvůli variantě omikron musejí Češi i občané zemí EU od soboty po příjezdu z několika jihoafrických zemí minimálně na deset dnů do izolace. Občané třetích zemí bez oprávnění k dlouhodobému pobytu v ČR mají vstup do země zakázaný. U vzorků lidí cestujících z celé Afriky, Hongkongu nebo Velké Británie se bude přítomnost omikronu zjišťovat při PCR testech.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A