Rychetský podle Aktuálně.cz doufá, že nový soud nebude "součástí Agrofertu"

vydáno:

aktualizace:
30.11.2022 08:35

Brno - Předseda Ústavního soudu (ÚS) Pavel Rychetský se v rozhovoru pro Aktuálně.cz před prezidentskou volbou nepřímo vymezil vůči kandidátu Andreji Babišovi (ANO). Sice jej přímo nejmenoval, ale vyjádřil naději, že ÚS, který čeká od příštího roku postupná obměna, nebude "součástí Agrofertu". Právě Babiš je zakladatelem Agrofertu, který později vložil do svěřenského fondu.

foto

Ilustrační foto - Tisková konference před zahájením mezinárodní konference k Dokumentačnímu centru holokaustu na Moravě, 20. června 2021. Na snímku předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. ČTK Zehl Igor

"Nechtěl bych, aby došlo k agrofertizaci naší země. A doufám, že ÚS nikdy nebyl a nebude součástí Agrofertu, který se snaží ovládnout naši zemi. Stejně tak je pro mě těžká představa, že by se hlavou našeho státu stal člověk, který byl do poslední chvíle nejen režimním komunistou, ale byl i evidovaný jako agent Státní bezpečnosti," řekl Rychetský podle Aktuálně.cz. Babiš vede na Slovensku vleklý soudní spor o oprávněnost své evidence u komunistické tajné policie.

Rychetský uvedl, že jako představitel ÚS, u kterého mohou skončit i různé volební kauzy, musí zachovat zdrženlivost a nemůže se vyjadřovat k jednotlivým kandidátům. "Pro mě je skutečně nejpodstatnější, aby si český národ zvolil za prezidenta osobu, která bude vnímat důležitost ústavního soudnictví pro ochranu základních demokratických hodnot v tomto státě," doplnil.

Druhé předsednické období skončí Rychetskému v srpnu příštího roku. Během roku 2023 skončí i dalších šest soudců včetně obou místopředsedů. Stejný počet jich odejde v letech 2024 a 2025. Jedno místo je už delší dobu volné. Důležitou rolí příštího prezidenta tak bude nominace nových soudců.

Rychetský původně plánoval odchod dříve, nakonec se rozhodl setrvat. "Já bych už tady nebyl, kdybych měl jistotu, že bude zaručeno pokračování ÚS v podobě, jakou má od svého založení. Proto se do značné míry upínám k tomu, aby si náš národ zvolil za prezidenta osobu, která si význam ústavního soudnictví jako jednoho z velmi silných pilířů pro ochranu základních principů demokratického státu uvědomí," uvedl Rychetský.

Kandidáti Petr Pavel, Danuše Nerudová a Pavel Fischer by podle Rychetského byli "schopní vést komunikaci o tom, jaký význam má pro naši zemi ÚS a jeho další směřování".

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A