Rusko pokračuje v útocích na východě Ukrajiny, uvádí ukrajinský štáb

vydáno:

aktualizace:
05.06.2023 10:34

Kyjev - Ruské jednotky pokračují v útočných akcích u východoukrajinských měst Bachmut a Marjinka, uvedl dnes v pravidelném ranním hlášení o situaci na frontě ukrajinský generální štáb. Noční oznámení Ruska o začátku ukrajinské protiofenzivy ukrajinské velení ani jiní představitelé dosud nijak nekomentovali. Podle ruskojazyčného serveru BBC nejsou kromě oznámení ruského ministerstva obrany jiné důkazy o tom, že by boje na frontě nabraly na síle. Na proruských kanálech na sociálních sítích se nicméně hovoří o rostoucí aktivitě ukrajinské armády na frontě v okolí Vuhledaru.

foto

Ruská raketa nad ukrajinským Charkovem, 4. června 2023. ČTK/AP Vadim Belikov

Rusko podle ukrajinského generálního štábu i nadále soustředí své snahy na východě Ukrajiny, kde se snaží o plnou okupaci ukrajinské Luhanské a Doněcké oblasti. Za poslední den se podle něj jednotky obou zemí střetly ve 29 případech. "Ve směru na Bachmut nepřítel útočil u (obce) Ivanivske, neúspěšně," píše ukrajinská armáda, podle které zhruba desítku měst a obcí v oblasti ruští vojáci v předchozím dni ostřelovali. Boje a ostřelování pokračují také u Marjinky, která leží několik desítek kilometrů jihozápadně od Doněcku.

O zásahu ukrajinské armády u Bachmutu dnes ráno na telegramu hovořil velitel ukrajinských pozemních sil Oleksandr Syrskyj, podle kterého ukrajinští vojáci u města i nadále postupují.

Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že Ukrajina v neděli ráno zahájila rozsáhlou ofenzivu na pěti úsecích fronty v Doněcké oblasti. Ukrajinské síly podle něj ale nebyly úspěšné ve snaze prolomit ruskou obranu a přišly o techniku a také o více než 250 vojáků. Podobná tvrzení se v současné situaci nedají nezávisle ověřit, připomínají agentury.

Ukrajinský generální štáb, který popisuje situaci na frontě za uplynulých 24 hodin, se o žádných významných akcích svých sil v dnešní svodce nezmiňuje. Agentura Unian poznamenala, že americký Institut pro studium války (ISW) ve svém hodnocení z noci na dnešek hovoří jen o "omezeném" postupu ukrajinských sil v Záporožské oblasti.

Naopak proruské kanály na telegramu hovoří o vyhrocené situaci v úseku fronty Vuhledar - Velyka Novosilovka, tedy zhruba 40 až 50 kilometrů jihozápadně od Doněcku a 85 kilometrů severně od Mariupolu. Například velitel sil doněckých separatistů Alexandr Chodakovskij v rozporu s tvrzením ruského ministerstva obrany na telegramu uvedl, že až deset ukrajinských motorizovaných jednotek úspěšně postoupilo ve směru na Zolotu Nyvu a Novodonecke, přičemž vstoupili na okraj této obce jihozápadně od Vuhledaru. "Nepříteli se nás podařilo dostat do těžké pozice. Situace se vyvíjí," napsal Chodakovskij.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Štítky:
Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A